Aukční síň Dorotheum bude v sobotu 23. září dražit bezmála 400 položek. Nejzajímavější v kategorii maleb bude zřejmě Hlava s kloboukem od Františka Muziky z roku 1930, obraz, který prošel několika výstavami (vyvolávací cena 1,2 milionu korun), olej na kartonu 17letého Antonína Slavíčka Polínka (800 tisíc korun) nebo trojice velkoformátových akrylů Ladislava Sutnara s motivem Venuší ze 60. let (750 tisíc korun).

Z poválečného umění zmiňme alespoň dvě rozměrné asambláže Jaroslava Vožniaka. Dorotheum nabídne i práce sklářských výtvarníků Miluše Roubíčkové, Tomáše Hlavičky, Pavla Hlavy nebo Roba Sterna (Američana dlouhodobě působícího v Ajeto sklárnách Petra Novotného).

Netradičním objektem je dřevěné svítidlo vytvořené podle návrhu stolní lampy Taliesin 4 Franka Lloyda Wrighta z roku 1911.

Na aukci European Arts si v neděli 24. září přijdou na své zejména milovníci děl Zdeňka Buriana. Dražit se bude soubor několika desítek jeho děl, většinou tušových kreseb. Nebude však chybět ani velkoformátové plátno Tygr ussurijský (800 tisíc korun) nebo drobnější oleje s etnografickou tematikou Australští domorodci či Křováci.

Zájemce o umění z konce 19. století a první poloviny 20. století zcela jistě potěší několikrát vystavovaný kvaš Luďka Marolda Diana na lovu z roku 1897 (260 tisíc korun) nebo tajemně působivý olej Jaroslava Panušky Děvče u vody (250 tisíc korun). Raritou v této kategorii je pak olej česko-italské malířky Charlotty Schrötterové-Radnitzové (1899−1986), zakládající členky skupin Junge Kunst nebo Prager Secession, s názvem Benátky z roku 1924 (100 tisíc korun).

Nebudou chybět ani práce Josefa Šímy, Joži Uprky nebo Otakara Kubína. Z umění poválečného bude možné získat třeba kvaš Jen tak si trochu povyskočit Zbyška Siona z roku 1980 (220 tisíc korun) nebo řadu grafik Vladimíra Boudníka.

Milovníci filatelie by si určitě neměli nechat ujít 55. aukci specializovaného aukčního domu Burda Auction o víkendu 30. září a 1. října. Na sběratele čeká téměř 3200 položek s celkovou vyvolávací cenou 18 milionů korun. Sobotní dopoledne bude věnováno dražbě zahraničního filatelistického materiálu, odpoledne přijdou na řadu československé, české a slovenské známky a další artefakty (papírová platidla, numismatika, pohlednice, autogramy…).

Vrcholem nedělního programu bude dražba třetí části sbírky Ludvíka Pytlíčka, mnoha zlatými medailemi oceněné kolekce československých známek z období první republiky s řadou unikátních položek v čele s leteckou známkou Československé pošty z roku 1919 s převráceným potiskem (1 milion korun).

Aukční síň Prague Auctions. bude v neděli 1. října dražit mimo jiné soubory prací Jaroslava Klápštěho, Jiřího Mrázka nebo Jaroslava Vož­niaka. Současnou malbu reprezentují například Jaroslav Róna s obrazem Šaman (230 tisíc korun) či Petr Nikl s plátnem Chlapec (130 tisíc). Z fotografií budou k dispozici konvoluty děl Jaroslava Rösslera nebo Gabiny Fárové. Část aukce bude věnována také keramice a autorskému sklu.