Poprvé od krize zažíváme dlouhodobý růst ceny elektřiny. Zatím se zvyšuje její cena na burze, že ale citelně zdraží i proud pro firmy a domácnosti, je prakticky jisté. Drobnou útěchou nám může být jen to, že malou část nárůstu vykompenzuje o něco silnější koruna a hlavně že v maloobchodní ceně se zdražení z velké části "zamaskuje" velkým podílem regulované složky. Tedy platbami, kterými Češi přispívají na distribuci, regulaci, a především mnohamiliardovými dotacemi pro "zelené" zdroje. Chabá je to útěcha proto, že odvody jsou opravdu velké, takže si domácnosti užily jen relativně malé zlevňování i v době, kdy cena elektřiny padala z 90 eur za megawatthodinu na ani ne třetinu.

Kdo si ale vyšší ceny opravdu užije, jsou samozřejmě její výrobci. Z těch, kdo produkují elektřinu v klasických tepelných elektrárnách, pak nejvíc ty společnosti, které nejsou závislé na dodávkách čím dál dražšího paliva, protože si uhlí těží ve vlastních dolech.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru