Stupně vítězů jsou tři, ale do historie se vstupuje jen z toho nejvyššího. Být druhý je skoro jako nebýt, sport je ovšem ještě milosrdný, protože poctu druhému (a třetímu) aspoň předstírá, zatímco věda ani to ne. Nebo snad někdo ví, kdo objevil Ameriku nebo vynalezl telefon jako druhý?

Stephen J. Gould v knize Lživé kameny z Marrákeše upozorňuje na jediný případ slavného druhého: Robert Scott dorazil na jižní pól až po Amundsenovi, přesto je přinejmenším stejně oslavovaný. To ale chce na druhé pozici zahynout hrdinskou smrtí a ještě k tomu být Britem, protože žádný Brit nepřipustí, že by jiný Brit mohl být druhý. Takže vyjít z druhé pozice se ctí nejde, můžete být pouze se ctí vyneseni, pokud možno zahaleni v té správné vlajce.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.