Před pěti lety Carmen Sánchezová Alegreová odešla ze Španělska do Británie, aby našla novou práci a naučila se anglicky. V Londýně se seznámila s další Španělkou, Sarou Garcíaovou, s níž později společně pracovaly ve společnosti Hootsuite. Ta firmám radí, jak využívat sociální sítě.

Z Británie se nedávno obě vrátily zpět na Pyrenejský poloostrov, popisuje deník Financial Times. Domů je nalákalo silné hospodářské oživení, kterým Španělsko prochází. "Španělsko se rychle mění, teď je klíčový čas, abychom tu byly. Firmy se už nebojí. Je tu sice stále cítit krize a některé sektory ji ještě vnímají, podniky ale mají rozpočty na to, aby investovaly do nových technologií," uvedla Garcíaová.

Španělsko patří mezi evropské státy, které finanční a ekonomická krize z nedávných let zasáhla nejvíce. Během nich výrazně vzrostl počet nezaměstnaných. Maxima dosáhl v roce 2012, kdy bylo na úřadech práce zapsáno přes šest milionů lidí. Ze země kvůli tomu ve velkém odcházeli jak přistěhovalci, které dříve nalákal boom ve stavebnictví, tak i mladí Španělé. Jen v roce 2015 Španělsko opustilo téměř 100 tisíc lidí.

Mladí Španělé bez práce vůbec nejčastěji mířili do evropských států − do Velké Británie, Švýcarska nebo Německa. Další pak třeba do Latinské Ameriky či USA.

Nyní se však situace pomalu otáčí. Lidé, kteří před několika lety ze Španělska kvůli vysoké nezaměstnanosti odešli, se díky rostoucí domácí ekonomice vracejí. "Z našich přátel jsou skoro všichni už zpátky ve Španělsku. A všichni, kdo se vrátili, si našli práci do dvou měsíců," doplnila Sánchezová Alegreová. Podobně jako ona postupovalo několik desítek tisíc lidí.

Loni španělská ekonomika vzrostla o 3,2 procenta a zařadila se tak mezi premianty EU. A letos by hospodářství mělo růst podobným tempem. Pomáhá mu rostoucí domácí poptávka i export. Loni ve Španělsku také vzniklo 480 tisíc nových pracovních míst. Ekonomika Španělska navíc v posledních letech prošla výraznou proměnou. Ještě před krizí v ní významnou roli hrálo stavebnictví, jež lákalo hlavně nekvalifikované síly. Krize ho však citelně zasáhla, jeho podíl na tvorbě HDP klesl z deseti na pět procent.

"Většina pracovních míst, která vznikla po krizi, je pro relativně vysoce kvalifikované zaměstnance," poznamenal pro Financial Times Marcel Jansen, profesor ekonomie z Universidad Autónoma de Madrid. Místo stavebnictví tak nyní vytvářejí nová pracovní místa start-upy nebo technologické firmy.

Podniky těží i z reformy pracovního trhu, kterou ještě v době krize prosadil lidovecký premiér Mariano Rajoy. Ta zmírnila pravidla pro propouštění a najímání lidí a uvolnila tak firmám ruce.

Přesto má před sebou Španělsko ještě dlouhou cestu. Míra nezaměstnanosti sice klesla z téměř 27 procent v roce 2012 na 17,1 procenta v červenci 2017, zůstává ale druhá nejvyšší v EU po Řecku. Experti se domnívají, že bude trvat léta, než se dostane na předkrizovou úroveň okolo sedmi procent.