Odbory ve čtvrtek vyhlásily, že budou ve firmách požadovat pro příští rok růst mezd o osm až deset procent. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý reagoval s tím, že proti takovému růstu obecně nic nemá, ale ten by neměl být dán administrativně a neměl by být plošný.

"Nejsem proti třeba i takto rychlému zvyšování mezd. Jen říkám, že firmy pro to nepotřebují takovýto politický a populistický humbuk. A považuji za nepřijatelné čelit administrativním tlakům na zvyšování mezd," uvedl. Firmy dodávají, že k růstu mezd je nutný také růst produktivity.

Odbory uvádějí, že bez jejich tlaku by zaměstnavatelé dobrovolně pracovníkům nepřidávali. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středula řekl, že pokud si zaměstnanci budou chtít vymoci zvýšení výdělků stávkovou pohotovostí či stávkou, odborová centrála je podpoří. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák označil jednání odborářů za "předvolební nátlak".

V soukromém sektoru pracovalo v prvním čtvrteční letošního roku téměř 3,73 milionu lidí. Podle českého statistického úřadu průměrně Čechům firmy platí 29 346 korun. Meziročně se mzda zvedla o více než šest procent. Polovina zaměstnanců letos v prvním čtvrtletí vydělávala méně než 24 736 korun.

České odboráře přijeli podpořit šéfové odborových centrál z Německa, Rakouska a Slovenska i generální tajemník Evropské odborové konfederace Luca Visentini.

Jednání odborářů o mzdách jsme sledovali v on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
14.9.2017 14:28 | Konec on-line reportáže

On-line reportáž ze schůze odborářů končí, děkujeme za pozornost.

14.9.2017 14:21 | Vyjádření předsedy Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého

Podle Hospodářské komory to v současné době vypadá, že vládne nikým nevolená skupina jménem odbory. Je proto nutné agresivním odborům ukázat, kde je jejich místo. Musíme se ptát, za koho vlastně odbory kopou. V ČMKOS je zhruba 300 tisíc členů. Hospodářská komora reprezentuje zhruba 2,5 milionu lidí, kteří jsou zaměstnáváni členy HK ČR.

HK ČR proto vyzývá, aby odbory přestaly urážet zaměstnavatele a podněcovat nenávist. Odbory se současnou populistickou rétorikou snaží na svou stranu získat ty, kterým se nelíbí polistopadové směřování země. Odbory také mluví o žebráckých mzdách, HK ČR ale s takovou rétorikou nemůže souhlasit, sama je pro zvyšování mezd, ale to musí být individuální podle toho, co si jednotlivá firma může dovolit. HK ČR zároveň chce poděkovat odborům, které vyjednávají růst mezd racionálně a s ohledem na možnosti firmy.

Podle HK ČR je důležité si uvědomit, že se České republice daří. V roce 2017 si zaměstnanci zatím meziročně polepšili o 5 a více procent. Více než 7procentní nárůst hlásí dokonce každá šestá firma v zemi. Většina firem bude zvyšovat mzdy i v příštím roce. Máme nejnižší nezaměstnanost v EU. Ekonomickou kondici nám závidí celá Evropa. Zaměstnavatele přitom trápí nedostatek pracovníků. Firmy hlásí 200 tisíc neobsazených míst. Aby si firmy své zaměstnance udržely, musí rozšiřovat firemní benefity nebo platit i třináctý plat.

Nelze tedy říct, že v ČR máme nějaký zlý kapitalismus. Musíme se ale ptát, co skutečně zajistí růst mezd – je to především reforma vzdělání, které bude zohledňovat Průmysl 4.0., rozvoj dopravní a digitální infrastruktury a podpora exportu na nové trhy.

14.9.2017 13:45 | Reakce Hospodářské komory na sebe nenechala dlouho čekat

Prezident Hospodářské komory Dlouhý vyzval odboráře, aby přestali urážet podnikatele a podněcovat nenávist k nim. Jejich výroky označil za populistické. Dlouhý to řekl na dnešní tiskové konferenci. "Odbory by si měly uvědomit své místo ve společnosti," řekl Dlouhý.

Odbory dnes vyhlásily, že budou ve firmách požadovat pro příští rok růst mezd o osm až deset procent. Dlouhý řekl, že proti takovému růstu obecně nic nemá, ale ten by neměl být dán administrativně a neměl by být plošný. Záleží na situaci v konkrétní firmě, rozlišovat by se mělo také podle odvětví a regionu, podotkl.

14.9.2017 13:37 | Středula zakončuje jednání

"Závěrem bych rád řekl, že kampaň za konec levné práce přispěla k tomu, že dnes nikdo nepochybuje, že práce v tuzemsku je podhodnocená. Povedlo se nám ale zvýšit mzdy o deset procent a podařilo se také zvýšit základní mzdu. A nyní před volbami se budeme ptát politiků, jak české zaměstnance vyvedou z pasti nízkých mezd,“ zakončuje setkání Josef Středula.

14.9.2017 13:28 | Hoffman: Je nutné sjednotit pracovní podmínky napříč Evropou

O nutnosti sjednocovat pracovní podmínky zaměstnanců hovoří německý odborář Rainer Hoffman. "Na půdě evropské konfederace jsme se dohodli, že pracovní podmínky v Evropě musí být vyrovnány. Není možné, aby si západní firmy vybíraly pro podnikání místa, kde mají menší mzdové náklady a pracovníci mají delší pracovní dobu,“ říká Hoffmann.

14.9.2017 13:16 | Visentini: Musíme přijít s narativem o tom, že vyšší mzdy zvyšují kupní sílu i hrubý domácí produkt

Podle předsedy evropské odborové organizace Luca Visentiniho neoliberálové říkají, že vyšší mzdy ničí pracovní místa. "My musíme přijít s narativem o tom, že vyšší mzdy zvyšují kupní sílu i hrubý domácí produkt. Naším cílem by mělo být zvýšit minimální mzdu, to ale nestačí, musíme také posílit kolektivní vyjednávání, protože to je ten nástroj. Víme jak obtížné je ustavit kolektivní vyjednávání, proto žádáme Juckera i národní vlády o pomoc,“ říká Visentini.

14.9.2017 13:16 | Jak funguje kolektivní vyjednávání?

Jak funguje kolektivní vyjednávání v soukromých firmách popisuje Jaroslav Souček, předseda největšího odborového svazu v tuzemsku KOVO. "Každá firma má vlastní představy o výši mezd a benefitů, pokud vezmeme v úvahu prostou statistiku, za dobu kampaně "konec levné práci“ jsme zajistili nárůst mezd ze sedmi na osmnáct procent, roste také počet zaměstnanců, kteří si uvědomují, že o vyšší mzdy je potřeba si říci a že nejlepším způsobem je právě kolektivní vyjednávání,“ říká Souček.

Souček říká, že odboráři agenturní zaměstnávání v průmyslů nepodporují, aby nedocházelo k porušování českých právních předpis a aby neodcházelo k podkopávání pracovních podmínek českých zaměstnanců. "Agentur práce je v Česku zbytečně mnoho. Navíc často podnikají nezákonně."

14.9.2017 12:58 | Odbory jsou už i ve firmě Amazon

"Řetězec Vesna si bral zaměstnance jako rukojmí, jejich mzdy byly na hranici bídy. Museli jsme udělat tiskovou konferenci a poukázat na to, že i v české obchodní společnosti to může vypadat takto,“ reaguje na situaci kolem textilního řetězce Vesna Renáta Burianová

"Při oslovování zaměstnanců ve firmách je pro nás důležité, abychom mohli ve firmách zakládat odborové organizace,“ říká Burianová a oznamuje, že se svazu podařilo založit odbory ve firmě Amazon.

14.9.2017 12:41 | Bednář: Politici úředníky dehonestují

"Politici úředníky dehonestují, a my požadujeme aby s tím přestali. Úředníci jen plní to, co si politici vymysleli,“ vzkazuje Pavel Bednář, předseda odborového svazu státních orgán a organizací. K odborovému svazu státních orgánů a organizací se letos přidalo 1300 nových členů.

14.9.2017 12:37 | V Rakousku je minimální mzda 1500 eur

"Máme 850 kolegtivních smluv ve všech rakouských branžích, které platí pro 89 procent všech zaměstnanců v Rakousku a minimální mzda je v Rakousku 1500 eur a mají ji ti, kteří vykonávají tu nejméně kvalifikovanou práci,“ říká Erik Foglar, předseda rakouských odborových svazů. V červnu rakouské odbory také uzavřeli dohodu s rakouskou hospodářskou komorou, se do dvou let zvýší.

Související