Projednávání státního rozpočtu bude mít jediné téma − zvyšování platů ve veřejné sféře a nepřímo zvyšování odměn za práci všeobecně, tedy i v soukromém sektoru. Protože se blíží volby, je jasné, jak to dopadne. A proč ne − pohled na stránky Českého statistického úřadu ukazuje, že v letech 2010 a 2014 reálné mzdy kvůli "blbé náladě" klesaly a je co dohánět. I když se posuzují optikou nijak skvělé produktivity práce, zůstávají daleko za vyspělou Evropou. Což vede k tomu, že téměř třicet let po pádu komunismu si mnozí z nás musí po přejetí západní hranice připadat jako chudí příbuzní. Do třetice je pro to vhodná doba. Hospodářský vzestup překročil očekávání, a když resort financí zvýšil odhad o jeden procentní bod, topí se najednou současný i připravovaný rozpočet v penězích. Štědřejší platy přitom znamenají nejen vyšší životní úroveň, ale i větší koupěschopnost, další rozvojový impulz.

Přesto je tu pár limitů. Razantní zvýšení platů učitelům a dalším státním zaměstnancům není problém při tříprocentním růstu. Pokud se však tolik dařit nebude, třeba vinou povolebního politického chaosu, začne mít rozpočet problémy. Úplně přeslechnout nelze ani hlasy, že skokový růst erárních platů povede k odčerpávání kvalitních lidí ze soukromé sféry, která s tím neudrží krok. Jiná hrozba je dlouhodobější: jestli se vzlínání platů rozšíří do celé ekonomiky a bude několik let pokračovat, může se ukázat, že lidská práce je v České republice drahá. A stojí za to ji nahrazovat roboty, případně najímat jinde. Pokud jsme opravdu jen průmyslovou montovnou, navíc montovnou v cizích rukách, mohly by být následky o to horší.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.