Když byl Oldřich Šubrt náctiletý, jeho nejoblíbenější knihou byl zahraniční jízdní řád, který si půjčoval na hlavním nádraží v Praze. Tak moc toužil cestovat.

Dnes je majitelem skupiny Health and Domestic Services Limited se sídlem v Londýně, která má v Česku dvě dceřiné společnosti. Na služební cesty jezdí hlavně do USA na zkušenou. Program Health Plus je privátní poliklinikou, která nabízí nadstandardní péči po vzoru klientsky orientovaných amerických zdravotnických zařízení. A Academy of Health Care Management vzdělává řídící pracovníky ve zdravotnictví a spolupracuje s podobnými vysokými školami v Texasu, Alabamě, New Jersey či Pittsburghu.

Ale také třikrát až čtyřikrát v roce míří Šubrt na soukromé cesty, a to do opravdu exotických destinací. "Necestuji, abych vylezl na nejvyšší skálu nebo viděl za­střeleného lva. Získávám energii nezážit­kově, pocitově," tvrdí s tím, že si ze zapšklé středoevropské kotliny jezdí do ciziny pro pozitivní energii. "Mám rád místa, kde lidem dělá radost, že dělají radost jiným." Za krásnou považuje i "tvorbu" takové cesty.

Už první velkou výpravu na Západ, až do Londýna, si jako student medicíny ještě za komunismu připravil zcela sám. "Cestou zpět ve Vídni jsem si v bazaru koupil ojeté lyže Atomic za 400 šilinků. Na hranici mi naštvaný celník vyměřil pětitisícikorunové clo," vypráví a dodává, jak se raduje ze současných cestovatelských možností.

Srí Lanka: Se svatým mužem po hinduistických chrámech

jarvis_59b91743498e27acb78a31a1.jpeg
Foto: archiv Oldřicha Šubrta

V mládí fandil Oldřich Šubrt sci-fi a představitelem této literatury pro něj byl Arthur Charles Clarke. Takže se před třemi roky rozjel na Srí Lanku, kam se tento spisovatel přestěhoval a kam umístil děj svého románu Rajské fontány.

Z masivu Sigiriya, jinak také Lví skála, zapsaném na seznamu UNESCO, v knize vedl výtah do vesmíru. "Zažil jsem to skalní město, chodil jsem v místech, kde bral Clarke inspiraci," vzpomíná Šubrt. Mezi nohama lva se dodnes vchází do skalního komplexu, jehož součástí jsou jeskyně, zahradní areál, stále funkční nádrže na vodu pro fontány i barevné fresky poloobnažených dívek.

"Srí Lanka je pro mě ráj. Včetně poznání, že spolu mohou žít různá náboženství. Ve městech jsou tam vedle sebe kostely hinduistické, buddhistické, protestantské, křesťanské, islámské i židovské," říká Šubrt.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.