V jednom popularizačním pořadu jsem se dověděl, že internet je zesilovač inteligence, což mi připomnělo norimberský trychtýř − zařízení, kterým prý v renesančních časech učitelé mechanickou cestou nacpali vědomosti do hlavy i natvrdlým žákům. Šlo samozřejmě o ironický příměr, protože metoda, jak z hlupáků udělat inteligenty, neexistuje − byť reklamy na novodobé norimberské trychtýře vidíme na internetu dnes a denně.

Především je to nepochopení pojmu inteligence: tak jako bicykl z běžce neudělá lepšího běžce, tak ani informační pomůcka z hlupáka neudělá myslitele. Stačí projít internetové diskuse, konspirační a bulvární servery nebo některé blogy a je jasné, že k zesilování inteligence nedochází. Spíš naopak.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.