Severní Korea připravuje další testy balistických raket, včetně mezikontinentální. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že při nedělní zkoušce vodíkové bomby Pchjongjang odpálil nálož o síle 50 kilotun TNT. Jihokokorejský ministr obrany v pondělí rovněž prohlásil, že KLDR je podle něj schopna vytvořit miniaturizovanou jadernou zbraň. Na Severokorejské testy reagoval Soul raketovým cvičením.

"Domníváme se, že ji mohou umístit na mezikontinentální raketu," řekl v pondělí ministr Song Jong-mu v jihokorejském parlamentu.

O tom, že Severní Korea už zřejmě vyvinula miniaturizovanou jadernou hlavici, kterou může být vyzbrojena balistická raketa, informoval minulý měsíc i americký list The Washington Post s odvoláním na analytiky americké armádní rozvědky DIA. Pchjongjang už loni v lednu tvrdil, že provedl zkoušku údajně miniaturizované vodíkové pumy, která podle něj měla sílu sedmi kilotun TNT.

"I nadále registrujeme náznaky, že Severní Korea možná připravuje další zkoušky balistických raket. Podle nás může odpálit i mezikontinentální raketu," uvedl Čchang Kjung-su, činitel z jihokorejského ministerstva obrany. Čchang to řekl jihokorejským zákonodárcům.

Nespecifikoval ale, podle čeho tak ministerstvo soudí, ani kdy by k takovému testu mělo dojít.

Čchang rovněž uvedl, že KLDR v neděli při jaderném testu odpálila nálož o síle 50 kilotun TNT. Při předchozím testu Pchjongjangu z loňského září šlo zřejmě o sílu 20 až 30 kilotun TNT. Síla exploze bomby, která byla svržena v srpnu 1945 na japonské město Nagasaki, byla 21 kilotun TNT. Mimořádnou sílu exploze potvrdila i seizmologická měření. Komunistickou KLDR za její krok kritizoval celý svět včetně Číny, která je prakticky jediným spojencem Pchjongjangu. 

Čína v pondělí oficiálně protestovala proti nedělnímu jadernému testu KLDR, výtku adresovala severokorejskému velvyslanectví v Číně. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčího čínské diplomacie. Jaderný test v pondělí znovu odsoudilo i Rusko. Také summit zemí BRICS (Čína, Brazílie, Rusko, Indie a JAR) ve společném prohlášení jadernou zkoušku Pchjongjangu odsoudil a vyzval k mírovému řešení situace.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang podle agentury AFP novinářům řekl, že Peking adresoval "důrazné výtky zodpovědné osobě na severokorejské ambasádě v Číně". 

V pondělí se připojili i členové sedmi nejvyspělejších ekonomik světa G7. Skupina v prohlášení uvedla, že Severní Korea musí zcela opustit svůj jaderný program a dodržovat rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Mluvčí německé vlády oznámil, že Německo s Francií budou v EU iniciovat diskusi o přísnějších sankcích vůči KLDR. Británie bude podle mluvčí britské premiérky spolupracovat se svými partnery na hledání diplomatického řešení. Jako zprostředkovatel jednání se nabídlo Švýcarsko.

"Už je opravdu čas si sednout ke stolu a jednat," oznámila v pondělí na tiskové konferenci švýcarská prezidentka Doris Leuthardová. Dodala, že sankce zatím Pchjongjang nepřesvědčily ke změnám, i když obyvatelstvo KLDR jimi utrpělo.

"Myslím, že v nadcházejících týdnech bude mnohé záležet na tom, jaký vliv budou mít v této krizi USA a Čína," řekla také Leuthardová. Dodala, že Švýcarsko a Švédsko by mohly hrát podpůrnou roli. Konkrétně by mohly nabídnout místo pro setkání zástupců zúčastněných zemí, například ministrů zahraničí.

Soul uspořádal raketové cvičení

Jižní Korea v pondělí uspořádala raketové cvičení, které je reakcí na nedělní oznámení Severní Koreje, že provedla zkoušku vodíkové bomby. Soul v cvičení simuloval útok na oblast, kde KLDR test uskutečnila. S odvoláním na jihokorejskou armádu o tom informovala agentura AFP.

vše o krizi mezi usa a kldr na jednom místě

Cvičení na zástupné cíle v Japonském moři zahrnovalo střely vzduch-země s dlouhým doletem i balistické rakety. Účastnilo se jej pouze jihokorejské vojsko.

To však podle agentury Reuters dodalo, že chystá další cvičení spolu s americkými silami v Jižní Koreji.

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s japonským premiérem Šinzóem Abem potvrdil, že USA jsou připraveny bránit své spojence v oblasti, a to případně i s použitím jaderných zbraní.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoliv řádnou mírovou smlouvou.

Jižní Korea brzy instaluje na svém území zbývající čtyři odpalovací zařízení amerického protiraketového systému THAAD.

Informovala o tom v pondělí agentura AFP s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany. Nasazení systému THAAD v minulosti kritizovaly Čína a Rusko, které se mimo jiné obávají, že by radary štítu mohly sledovat i jejich vojenské aktivity.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v pondělí zopakoval, že Rusko sdílí s Čínou obavy ohledně systému THAAD. Řekl také, že Moskva může být takto donucena přijmout vojenská opatření v oblasti.

Rjabkov podle agentury TASS prohlásil, že Rusko může být nuceno přijmout protiopatření vojenské povahy, aby tak vyvážilo rozmístění zařízení raketového systému THAAD v Jižní Koreji.

"To, co se nyní děje ohledně narůstání potenciálu protiraketové obrany nedaleko našich hranic, a nemám na mysli jen Korejskou republiku, ale i Japonsko, nás může donutit k rozvoji našeho vojenského potenciálu v oblasti," uvedl podle agentury TASS Rjabkov.

"Zbývající odpalovací zařízení budou brzy dočasně nasazena po konzultacích Jižní Koreje a USA tak, aby čelila pokračující jaderné a raketové hrozbě ze strany Severní Koreje," uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany, které citovala jihokorejská agentura Jonhap. Zařízení by měla být instalována na jihu země, v oblasti Songdžu, kde už dvě taková zařízení jsou.

Rozmístění systému protiraketové obrany THAAD na jihokorejském území povolila Spojeným státům s ohledem na severokorejské jaderné hrozby bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.

Dvě odpalovací zařízení byla instalována na sklonku dubna krátce před nástupem prezidenta Mun Če-ina. Ten pak zprovoznění zbývajících částí protiraketového štítu zmrazil, dokud se nevyhodnotí dopad zařízení na životní prostředí.

Agentura Jonhap v pondělí informovala, že ministerstvo životního prostředí už výsledky zprávy o dopadech na životní prostředí přijalo. Zprávu dokončilo ministerstvo obrany minulý měsíc a konstatovalo v ní, že dopad dosavadních odpalovacích zařízení v oblasti Songdžu na životní prostředí je omezený. Úroveň radiace a hluku odpovídají podle něj povoleným standardům.

Obnovení zprovozňování odpalovacích zařízení systému THAAD na svém území oznámil Soul už po raketovém testu KLDR koncem července. Peking nad tímto rozhodnutím tehdy vyjádřil znepokojení, podle něj se tím věci jen zkomplikují. Čína dlouhodobě apeluje na Soul, aby se rozmístění štítu THAAD vzdal.

Baterie THAAD sestává ze šesti odpalovacích zařízení, která jsou schopna odpálit až 48 antiraket, dále z řídících jednotek, radaru a dalších prvků.