Mám knihu, jejíž vazba není zrovna profesionální, uvnitř jsou listy potištěné jen z jedné strany a místy sotva čitelné. Hluboko v časech socialismu se sem její text dostával pokoutně a mě tehdy připadal tak zásadní, že jsem ji na svém pracovišti tajně rozmnožil. Na třetí odboj by to asi nebylo, ale na průšvih ano.

Ta kniha se jmenuje Meze růstu a vznikla roku 1972 ve spolku, který si říkal Římský klub. Základní myšlenkou je, že svět stojí na pokraji propasti, a i když se to v textu neříká přímo, tak z mnoha míst je patrné, že zhroucení přijde okolo roku 2000. Citován je i tehdejší generální tajemník OSN, který tvrdil, že na řešení kritické populační, potravinové, surovinové a ekologické situace má lidstvo nanejvýš 10 let. Od té doby uplynulo přes půl století. Svět si sice nestojí o moc lépe, ale ani o moc hůř.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.