Ondřej Malý spěchal odpoledním Brnem z práce za manželkou. Na sobě měl drahé sako. Cestou míjel budovu Ústavního soudu, která se právě opravovala. "V tom mě skropila sprška nějaké vody," vzpomíná Malý. Na saku v místech, kam dopadly kapky, se okamžitě objevily světlé skvrny. Řada lidí by v takové situaci chvíli nadávala a pak se vypravila domů převléci. Malý − shodou okolností zkušený advokát − se ale zachoval jinak. "Šel jsem přímo za dělníky. Napsali mi prohlášení, že přijímají odpovědnost a škodu zaplatí," popisuje právník. Nepříjemná událost ho tak nestála ani korunu.

Obdobně mohou podle něj podobnou situaci zvládnout i laici. Právní vzdělání na uzavření smíru a sepsání prohlášení o odpovědnosti není třeba. "Lidé musí použít selský rozum. Jednoduchým způsobem musí popsat, co se stalo. V mém případě: Procházel jsem kolem stavby na Ústavním soudu, z lešení odstříkla nečistota a zasáhla mě na oblečení. A oni prohlašují, že škodu uhradí. Já si dám oblek do čistírny a oni ji zaplatí. Na závěr kontakt na firmu, podpis a nějaké telefonní číslo," radí Malý, jak se zachovat.

Nemusí přitom jít jen o případy, kdy kolemjdoucímu spadne na hlavu z lešení kbelík plný barvy. Spektrum situa­cí, kdy si člověk může říct o odškodnění, je široké. Patří do něj i případy, kdy číšník v restauraci poleje hosta kávou nebo ze šaten ve sportovním areálu zmizí osobní věci klienta. Domáhat se odškodnění by v těchto případech zákazník měl u provozovatele služby. To platí, i když by číšník způsobil škodu z nedbalosti anebo třeba zakopl o tašku jiného hosta nedbale odloženou na podlaze.

Poškozený má nárok na zaplacení škody a ušlého zisku. "Škoda se nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Pokud by to ale vzhledem k jejímu charakteru nebylo možné nebo by to požadoval poškozený, nahradí se v penězích. Pak je ale potřeba škodu vyčíslit, případně doložit nějaký doklad o tom, jakou má zničená věc hodnotu," popisuje Eva Jurčíková ze společnosti Vaše nároky.cz. Ušlý zisk by podle ní mohl poškozený vymáhat, třeba kdyby kvůli politému obleku nebo opaření horkou kávou zmeškal důležitou obchodní schůzku. Jeho přesné vyčíslení ale může být komplikované, a často tak tyto pře končí před soudy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.