Na univerzitu prvního věku, tedy zábavnou formou podané přednášky o vědě, se mohou od září těšit české děti. Nejvýznamnější české univerzity opět otevřou dveře dětem ze základních škol a víceletých gymnázií. Nabídka by se měla během srpna objevit na webových stránkách Univerzity Karlovy, ČVUT či DAMU. Přednášky a workshopy s názvy jako "Jsme opravdu hloupější než ti před námi?", "Mladá doktorka v Africe" nebo "Matematika ve Springfieldu" nabídnou dětem možnost nahlédnout do akademického prostředí.

Myšlenka univerzit prvního věku se zrodila před patnácti lety v Německu. Jejím posláním od prvopočátku bylo přiblížit dětem atraktivní formou svět vědy.

"Byl jsem čas od času trochu skeptický, jestli mají děti o univerzitu opravdu zájem a jestli z přednášek něco mají," řekl německému týdeníku Die Zeit profesor Hermann Bausinger, který děti zaujal svou interaktivní přednáškou na téma "Proč se smějeme vtipům?". Až čas ukázal, že jeho obavy byly zcela zbytečné.

První přednášku pro děti zorganizovala univerzita v Tübingenu ve spolupráci se Švábským deníkem. Přišlo více než tisíc dětí.

Zanedlouho zahájila činnost také dětská univerzita ve Frankfurtu nad Odrou, která si na svou stranu získala oblíbeného vyučujícího Armina Bochmanna. V druhém akademickém roce tato univerzita prvního věku oslavila velkolepý úspěch, když se na přednášku dostavilo dosud rekordních 1400 dětí.

Myšlenkou univerzity prvního věku se poté inspirovalo mnoho dalších německých i zahraničních univerzit.

Zatímco západní dětské univerzity se těší obrovské návštěvnosti, v Česku je počet zájemců značně nižší, a to navzdory skutečnosti, že se účastníci rádi při příležitosti dalších akcí na univerzitní půdu vracejí. V západních státech to jsou stovky, v Česku jen desítky zájemců.

"V naší společnosti nejsou tyto aktivity pro jednotlivce dost zažité a mnoho rodičů o nich ještě neví," vysvětluje si obtížnou situaci v České republice programová manažerka projektu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy Tamara Bučková, která s nabídkou přednášek a workshopů oslovila i učitele.

"Základní školy i víceletá gymnázia jsou zahlceny nabídkami projektů. Existence dětských univerzit v nich někdy vzbuzuje otázku, zda na univerzity práce s dětmi patří," řekla.

Dětská univerzita působí pod názvem Labyrint věd(ění) na pražské Pedagogické fakultě od letního semestru 2015. Přednášky i workshopy, které jdou napříč všemi obory, vedou obdobně jako v zahraničí vysokoškolští pedagogové a doktorandi. Jedním z lektorů Labyrintu věd(ění) je i doktorand v oboru translatologie a současný šéfredaktor Albatrosu Petr Eliáš, který u dětí vzbudil obrovský zájem svými nanejvýš povedenými přednáškami a workshopy pod názvy "Kniha jako umění a řemeslo" nebo "Jak se dělá překlad".

Kromě Univerzity Karlovy pořádá v Praze dětskou univerzitu i ČVUT a DAMU. Mimopražští mohou navštívit dětské univerzity v Brně, v Českých Budějovicích, v Liberci, v Olomouci, v Plzni nebo v Ústí nad Labem.