Firma Vítkovice Power Engineering (VPE) miliardáře Jana Světlíka na sebe sama podala návrh na konkurz. Učinila tak téměř po roce marné snahy o zpracování reorganizačního plánu. Informaci přinesla Česká televize, která tvrdí, že jsou ohrožena místa současných 800 zaměstnanců.

VPE položil neúspěšný projekt na výstavbu turecké elektrárny Adularya za 12 miliard korun. Ta není ani dva roky po termínu v provozu a stále se řeší, kdo jí dostaví. Peníze na ní půjčila státní Česká exportní banka a pojištění poskytl EGAP.

"Situaci zjišťujeme. Zatím přesně nevíme, proč se tak představenstvo naší dceřiné firmy rozhodlo," řekla HN mluvčí skupiny Eva Kijonková.

Vyjádření Vítkovice Power Engineering

Představenstvo společnosti Vítkovice Power Engineering tímto oznamuje, že po vyhodnocení ekonomických výsledků za období od svého nástupu, tj. od 1. března 2017 dosud, dospělo k závěru, že cesta řešení insolvence reorganizací je nereálná. Bez finanční a faktické podpory investora, kterým měla být mateřská firma Vítkovice, a.s., se stalo zcela nepřijatelným pokračování provozování podniku při každodenním nevratném prohlubování ztráty v řádech miliónů korun a při neschopnosti zajistit nezbytný chod podniku tak, aby mohl řádně hradit své závazky bez cizích zdrojů.

Představenstvo Vítkovice Power Engineering napsalo, že bez podpory mateřské firmy je plán reorganizace nereálný.

Nízkou podporou ze strany mateřské firmy představenstvo VPE naráží na dopis, který jí Vítkovice zaslaly 21. července letošního roku. V něm insolventní firmě hrozí, že pokud nezaplatí do 10. srpna téměř 70 milionů korun za odebranou elektřinu, které údajně Vítkovicím dluží, odstřihne jí od proudu.

Na ten minulý týden reagoval i insolvenční správce firmy David Vandrovec. "S ohledem na aktuální kroky mateřské společnosti, která původně deklarovala podporu reorganizace a nyní se pod pohrůžkou přerušení dodávek energií domáhá zaplacení částky mnoha milionů korun, kterou dlužník nedisponuje, má insolvenční správce pochybnosti o schopnostech a vůli mateřské společnosti podpořit reorganizace," píše Vandrovec na soud. Suma 70 milionů podle něj navíc neodpovídá realitě a částka je mnohem nižší.

Mluvčí Kijonková se pokoušela tento týden vyznění dopisu mírnit. "Elektřinu chtějí Vítkovice vyřešit splátkovým kalendářem. Minulý týden o tom pan Witassek jednal se šéfem VPE Petrem Krupou," uvedla. V první várce prý mateřská firma podle Kijonkové chtěla uhradit jen deset milionů a zbytek by měl být k jednání.

I to by ale byl pro VPE velký problém. Společnosti se nedařilo shánět nové zakázky a u těch, které sehnala, neměla jak financovat jejich provedení.

Podle nedávno zveřejněné zprávy o finanční situaci firmy měl být výsledek VPE za letošní rok ještě horší, než původně avizovaná provozní ztráta 412 milionů korun.

Jedním z dopadů špatné finanční situace a nedostatku hotovosti byl paradoxně i fakt, že firma nemohla kvůli vysokým odstupným propouštět své zaměstnance a tím snižovat náklady.

Jedna ze stěžejních skupin skupiny Vítkovice spadla do insolvence loni v srpnu. Od té doby se jí stále nedařilo postavit na nohy. Každý měsíc prodělávala desítky milionů korun a šance, že věřitelé, kterým dluží zhruba 2,8 miliardy korun, dostanou aspoň část svých peněz zpátky, se tak neustále zmenšovala. 

Power Engineering není jediná firma ze Světlíkova impéria v problémech. V insolvenci skončila například i firma Vítkovice Gearworks nebo Vítkovice Envi.