Vu Hoang Anh je společníkem a šéfem v IT firmě, která prošla startupovým akcelerátorem v Silicon Valley a mezi její zákazníky patří velké nadnárodní společnosti. Ve svých 25 letech má úspěch, který mu většina vrstevníků může jen závidět. Přesto se jeho hovory s rodiči často stáčí na stejné téma.

"Pořád je tam tlak na to, abych dostudoval nějakou vysokou školu," vysvětluje s úsměvem Vu v zasedačce firmy, která sídlí na pražském Rašínově nábřeží. "Komunita tady i ve Vietnamu člověka vnímá jinak, když má něco vystudovaného," tvrdí.

Most mezi grafiky a vývojáři

Není to přitom tak, že by Vu nebyl studijní typ. Mladý muž, jehož stylový knírek nezapře původní profesi designéra, zamířil po dokončení matematicko-fyzikálního gymnázia podobně jako řada jeho vrstevníků z komunity českých Vietnamců na Vysokou školu ekonomickou v Praze, byť na obor říznutý designem a médii.

Školu ale nedokončil a se společníky se vrhnul do podnikání. "Z toho, co jsme se ve škole učili, už jsem řadu věcí znal," vysvětluje Vu. A vlastní projekty, na kterých pracoval s přáteli, mu zkrátka přišly zajímavější.

Spolu s kamarády Petrem Brzkem a Martinem Ďurišem před šesti lety založil firmu, která nejprve na zakázku vyvíjela weby a mobilní aplikace. Vu se staral o design připravovaných webů a aplikací.