Americkému výrobci nápojů Coca-Cola ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 60,2 procenta na 1,37 miliardy amerických dolarů (30,6 miliardy korun). Příčinou jsou mimořádné náklady související s reorganizací stáčíren v Severní Americe, uvedla ve středu firma. Bez mimořádných nákladů ale zisk překonal očekávání, hlavně díky poptávce po zdravějších nesycených nápojích a verzích jejích oblíbených nápojů bez cukru.

Zisk na akcii bez mimořádných položek činil 59 centů. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters v průměru očekávali zisk 47 centů na akcii. Příjmy se ve čtvrtletí snížily o 16 procent na 9,7 miliardy amerických dolarů (216,9 miliardy korun). Pokles způsobil vývoj směnných kurzů a reorganizace stáčíren a plníren.

Coca-Cola, která je největším výrobcem perlivých nápojů na světě, nyní modernizuje své aktivity. Firma prodala část stáčíren a plníren a zaměřuje se na nové produkty, které mají rozšířit nabídku mimo oblast sladkých šumivých nápojů. V dubnu firma oznámila, že propustí 20 procent zaměstnanců a že chce do roku 2019 ušetřit ročně 3,8 miliardy amerických dolarů.

Firma také uvedla, že za celý rok počítá s poklesem zisku z loňských 1,91 dolaru na akcii maximálně o dvě procenta. Dosud čekala pokles o jedno až tři procenta.