Mladí absolventi, kteří po ukončení studia hledají práci, čelí hned na začátku překážce. Ačkoliv se pyšní vysokoškolským diplomem, nutně to neznamená, že mají vyšší šance na získání stálého zaměstnání. Za situace, kdy titul před jménem ztratil exkluzivitu, zaměstnavatelé více přihlížejí k dovednostem a zkušenostem uchazečů. Daleko přitažlivěji než absolvování studia tak může pro některé firmy znít předcházející praxe. Ačkoliv si většina studentů přivydělává na brigádách, ne vždy se jim poštěstí, že se týkají oboru, který studují nebo v němž by chtěli po škole působit. Tolik žádaná praxe jim tak při hledání první práce chybí.

Jednu z cest, jak si ji obstarat, představují stáže ve firmách. Uchazečům, kteří stáží během studia prošli, se šance na přijetí zvyšují. "Veškerá praxe, ať již formou stáže, či zkráceného úvazku při studiu, je u přijímacího řízení velkou výhodou," říká Jitka Součková, marketingová ředitelka personální agentury Grafton Recruitment.

Jako by šlo o pracovní pohovor

Objevit vhodnou nabídku na stáž přitom v současnosti není příliš složité. Zaměstnavatelé si uvědomují, že obzvlášť v době nízké nezaměstnanosti mohou mezi studenty objevit talentované pracovníky, jež si mohou postupně "vychovat" ve stálé zaměstnance. Firmy tak pozice pro stážisty zpravidla samy vypisují. "Vzhledem k nedostatku kandidátů na trhu práce mají podniky větší zájem o stážisty a snaží se studenty a mladé lidi co nejvíce zaujmout. Proto nabídka stáží mírně převyšuje poptávku a studenti si mají z čeho vybrat," říká ředitel personální agentury Adecco Ondřej Wysoglad.

Ze spolupráce nakonec těží jak studenti, kteří získají potřebnou praxi, tak zaměstnavatelé, kteří "polapí" budoucí pracovníky. Není nijak ojedinělé, že stážista, který se firmě osvědčí, od ní dostane také pracovní nabídku, ať už na zkrácený pracovní poměr během studia, či později na hlavní poměr po jeho ukončení.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.