Jednou z nejpovedenějších scén ve filmové sérii o Indiana Jonesovi je souboj dobrodružně založeného archeologa s domorodým bojovníkem, který se ho snaží psychicky rozhodit ukázkou mistrovského zacházení s meči. V okamžiku, kdy zloduch má navrch a divák očekává dlouhý boj s nejistým koncem, hlavní hrdina vytáhne kolt a padoucha jednoduše zastřelí. Harrison Ford později vysvětlil, že původní scénář opravdu předepisoval vyrovnaný duel mezi archeologovým bičem a ocelí arabského šermíře. Jenže hlavní představitel měl střevní potíže, a tak problém v zárodku vyřešila jeho kulka.

Důvodů, proč se scéna stala legendou, je víc. Jedním z nich ale možná je, že ve zkratce ukazuje střet dvou typů civilizací, dvou pojetí působení na okolní svět a jeho ovládání. Prakticky všechny kultury až do časů evropského osvícenství pracovaly s mystikou, což v podstatě není nic jiného než působení na psychiku − od woodoo až po asijská bojová umění. Jenže novověká Evropa přišla na to, že když ovládne přírodní zákony, ocitne se nad mystikou − na muže s koltem (dělem, letadlem) si žádný kouzelník nepřijde. Mystika je dobrá k ovládání nevědomých, zastrašených a nejistých, ale kdo ví, jak doopravdy funguje svět, nemusí se bát.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.