Asi před týdnem sdílela Česká televize na Twitteru video, na kterém cyklistu v Británii při průjezdu křižovatkou málem srazí kamion. Všechno dobře dopadne, otřesený cyklista a řidič kamionu se pustí do hádky. "Toto video rozděluje internet. Cyklista málem skončil pod koly kamionu. Kdo udělal chybu? Cyklista, nebo řidič?" píše se ve tweetu.

K incidentu došlo na křižovatce. Dotyčný cyklista stál na červenou s několika dalšími v pruhu vyhrazeném pro kola, který však odbočoval doleva. Rovně přes křižovatku pokračoval jen jízdní pruh pro auta. Když se rozsvítila zelená, rozjeli se cyklisté rovně. Na prvních několika metrech měli větší zrychlení než auta, asi čtyřem se podařilo zařadit před kamion. Pátý to nestihne a nákladní auto do něj dvakrát vrazí bokem kabiny. Vše natáčí kamerou na přilbě cyklista, který jede za nimi. Vypadá to ošklivě, ale jak už bylo napsáno, skončí to dobře. Samozřejmě až na tu hádku.

Čistě technicky porušil dopravní předpisy cyklista. Byl v pruhu odbočujícím doleva, ale jel rovně. Musel si uvědomit, že riskuje. Spoléhal na to, že mu řidič dá přednost nebo že pojede pomaleji. Ale to se nestalo.

Připomeňme, že se v Británii jezdí vlevo, takže řidič seděl na druhé straně, než jel cyklista. Je možné, že ho neviděl, byť si musel všimnout čtyř cyklistů, kteří se stačili zařadit před něj. A je tedy možné, že chtěl dát cyklistovi "lekci", vědom si toho, že je v právu a že má "převahu". Tomu by nasvědčovala i jejich krátká hádka, rovněž zachycená na videu. Bylo vidět, že řidič dobře věděl, že je v právu. Nejspíš ani neprojížděl křižovatkou poprvé a je možné, že podobné závody cyklistů s auty tam jsou běžné.

Tomu odpovídala i debata na internetu. Hodně lidí v ní stranilo řidiči kamionu. Podle nich cyklisté nemůžou spoléhat na to, že dostanou od automobilistů přednost, i když nebudou dodržovat předpisy a budou se chovat bezohledně.

Ostatní však celkem rozumně namítali, že "školit" cyklisty v podobných případech není namístě. Na straně řidiče náklaďáku je převaha mnoha tun železa. Při střetech kol s automobily to jsou cyklisté, kteří umírají. Když jde o lidský život, není zas tak podstatné, kdo je z hlediska dopravních předpisů v právu.

V tomto ohledu video opravdu diskutující rozdělilo. V názoru, jestli větší chybu udělal cyklista, bezohledně riskující svůj život, anebo řidič, domáhající se svého práva jet tam, kde sice je cyklista, ale podle předpisů by tam žádný být neměl.

Přenesena na český Twitter však debata rozdělenou být přestala. Na straně cyklisty najednou jako by nebyl nikdo. Argumentace byla jednoznačná. Když někdo nedodržuje pravidla, musí počítat s tím, že ho někdo "sejme". Tečka.

Je to zvláštní mentalita lidí, kteří na něco "mají nárok", nejčastěji daný vyhláškami či zákony. Mockrát jsem pozoroval lidi, kteří byli ochotní se nechat přejet, jen aby ladným skokem na přechod dokázali řidičům, že přece mají přednost. A naopak řidiče ochotné přejet každého, kdo by si dovolil vstoupit do vozovky mimo přechod. O tramvajácích ostře řezajících pražské přechody se zvoněním a ďábelským úsměvem na rtech ani nemluvě. Mají přednost, co se divím?

Nehledě na to, že směrem k cyklistům panuje v Česku setrvalá hostilita. Možná dokonce větší než k neexistujícím imigrantům. Názor na ně společnost rozděluje. Cyklisté jako by byli společným nepřítelem pro všechny.

Zvláštní je to zejména proto, že jsme přitom národem cyklistů. Patříme k zemím, kde je nejvyšší počet prodaných kol na počet obyvatel. Vozíme si je na dovolené i na víkendy. Sotva začnou volné dny, na silnicích to začne vypadat jako při etapě Tour de France. Všude cyklisté v helmách a pestrobarevných dresech.

Ale možná právě proto to tak je. Cyklistika pro nás není každodenní sdílenou zkušeností, ale víkendovým dobrodružstvím se svými vlastními pravidly. Když si sváteční závodník svleče propocené triko a posadí se v pondělí ráno za volant, nemá k cyklistům, se kterými je na silnici, žádnou empatii. Vlastně ho štvou hned dvakrát: nejenže se mu pletou pod kola, ale ještě mu připomínají skončený víkend.

Pokud sedáte na kolo i v pracovní dny, buďte opatrní. A dodržujte pravidla. Hájení neposlušných cyklistů ještě nezačalo. Odstřel povolen.