Bulharský antimonopolní úřad obvinil tři distributory elektřiny, které vlastní české firmy ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN, z porušování pravidel hospodářské soutěže, protože diskriminují nezávislé obchodníky a omezují obchodování s elektřinou za volně dohodnuté ceny. Firmy mají 30 dní na odpověď na obvinění, napsala agentura Reuters. Společnost ČEZ je podle svého mluvčího připravena výtky bulharských úřadů vyvrátit.

Náklady na elektřinu jsou politicky citlivým tématem v zemi, která patří mezi nejchudší v Evropské unii. V roce 2013 protesty proti prudkému nárůstu cen elektřiny v zemi způsobily pád vlády.

"Vždy se řídíme ve své činnosti zákony a pravidly daného státu, tak je tomu i v Bulharsku. Seznámíme se s výtkami a jsme připraveni je vyvrátit jako v předešlých šetřeních," sdělil ve čtvrtek mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části Bulharska. Firma tu vlastní i další aktiva, mimo jiné černouhelnou elektrárnu ve Varně, jejíž provoz byl v lednu 2015 pozastaven.

ČEZ i další dva distributoři elektřiny mají problémy s bulharskými úřady již delší dobu a dostali zde pokuty za zneužívání dominantního postavení. Firmy rovněž vedou proti Bulharsku mezinárodní investiční arbitráž. Letos ČEZ zahájil jednání se zájemci o svá bulharská aktiva, mezi kterými je i Energo-Pro. Agentura Reuters napsala, že v jednotlivých firmách nebyl k zastižení nikdo, kdo by se k obvinění vyjádřil.

Energo-Pro v Bulharsku působí prostřednictvím dceřiné společnosti Energo-Pro Varna. Ta je jedním ze tří provozovatelů distribuční sítě elektřiny v zemi. Firma v Bulharsku elektřinu také prodává, a to více než 1,2 milionu zákazníků včetně domácností a podniků.