Jen v květnu si domácnosti na nových úvěrech vzaly v bankách 48,5 miliardy korun. Jedná se o třetí největší objem za jediný měsíc v dosavadní historii. Ukazuje to nejnovější statistika České národní banky. 

Růst zadlužování domácností táhne hlavně silný zájem o koupi nemovitostí. Nebývalou dynamiku zaznamenávají i spotřebitelské půjčky.

Na úvěrech na bydlení banky v květnu ČNB rozpůjčovaly celkem 32,2 miliardy korun, což je rekordní objem od začátku letošního roku a meziroční nárůst o 6,6 procenta. Víc nových hypoték a úvěrů ze stavebního spoření na nemovitosti banky poskytly jen loni v listopadu a červnu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Na úvěrech na byty si lidé od bank vzali přes 32 miliard, to je stejný objem peněz, jaký šel na všech nových úvěrech firmám.
  • Na vrcholu jsou spotřebitelské půjčky.
  • Domácnosti dluží bankám skoro o třetinu víc peněz než firmy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru