Nejstarší dosud existující knihkupectví v Brně, tedy Barvič a Novotný, se vrátí do podoby z přelomu 19. a 20. století.

Budova bude během letních prázdninách po více než dvaceti letech zrenovována. Obchod v České ulici funguje na stejné adrese 130 let.

Zákazníky po prázdninách čeká interiér, který má více připomínat stav z počátků obchodu. Do popředí se má dostat dřevo. Úpravy jsou mimo jiné reakcí na to, že do knihkupectví lidé chodí i za příjemně stráveným časem a zážitkem, řekl majitel obchodu Jan Kanzelsberger mladší. Práce vyjdou na pět milionů korun.

Prodejna se zavře 9. července, už od pondělí 3. července však bude zavřeno nejvyšší patro, kde se začne pracovat s předstihem. Otevření je naplánováno na 12. srpna.

"Může se stát, že to bude i o několik dnů později," varoval Kanzelsberger.

Ten chce při rekonstrukci využít možností a materiálů, které jsou dnes k dispozici. Situace je jiná než v roce 1996, kdy se prodejna přestavovala naposledy.

"Podlahy budou dřevěné, využijeme nových možností nasvícení a nábytek bude z tmavě mořené dýhy a schodiště bude z dřevěného masivu," popsal Kanzelsberger.

Jako protiklad k historizujícímu vzhledu velké části prodejny se chystá moderně zařízené hudební oddělení. "Má navodit vzhled obýváků se světlým kobercem, interiér bude světlý," doplnil Kanzelsberger.

Nově bude také možné dát si v knihkupectví kávu. "Prostoru moc nemáme. Nebude to proto kavárna, ale spíše barový koutek," poznamenal majitel.

Jeho cílem je, aby se zákazník v prodejně cítil co nejpříjemněji. "Když do prodejny vejde, chce cítit příjemný zážitek, který na internetu nenajde. Samozřejmě se setkáváme s tím, že se někdo přijde na knihu podívat a objedná si ji na internetu, ale není to u knih takový fenomén,“ řekl Kanzelsberger.

„Často to bývá naopak, že lidé vědí, pro co jdou, a ještě si odnesou něco navíc, co je zaujme," dodal.

I proto je e-shop pro Barviče spíše doplňkem a hlavní zůstává provoz v kamenné prodejně. Internet podle Kanzelsbergera trh s knihami změnil, kamenná knihkupectví však úspěšně přetrvávají.

Jan Kanzelsberger mladší vlastní knihkupectví od roku 2013, ale již v 90. letech byl jedním ze tří zakládajících společníků obnovené firmy Barvič a Novotný. Dnes knihkupectví patří pod firmu Kanzelsberger, zachovává si však svůj původní název a postavení.