Travis Kalanick, spoluzakladatel start-upu Uber, měl začátkem minulého týdne vést pracovní pohovory s novými kandidáty na manažerské funkce. Místo toho přišla dvojice investorů z fondu Benchmark a přinutili ho k okamžité rezignaci. Kalanick, který Uberu šéfoval v podstatě od jeho založení, už několik dní předtím oznámil, že se z vedení společnosti dočasně stáhne. Podle investorů to ovšem bylo málo razantní. Nejhodnotnější start-up světa, oceněný na 70 miliard dolarů, se totiž od začátku letošního roku potýká s jedním přešlapem za druhým.

Společnost Google jej například žaluje kvůli údajné krádeži technologie pro autonomní vozy. Bývalá zaměstnankyně Susan Fowlerová zase viní vedení společnosti z přehlížení sexuálního obtěžování. Videozáznam zachycující Kalanicka při hádce s jedním z řidičů Uberu pak strhl pozornost na jeho arogantní chování. Tyto kauzy vzbudily u investorů pochybnosti, zdali Kalanickův styl řízení orientovaný na dravý růst za každou cenu firmě prospívá.

Kalanickův odchod z vedení společnosti přitom vyvolává otázku týkající se obecně technologických start-upů: zda si jejich zakladatelé neukusují příliš moci a zda se bez nich firma v budoucnu obejde.

Bez zakladatele ani krok

Otcové technologických firem se zpravidla těší bezmezné úctě. Jsou považováni za vizionáře, kteří nejlépe vědí, kam by firma měla směřovat. Těžko si představit úspěch Applu bez nápadů a perfekcionismu Steva Jobse. Přitažlivost firem SpaceX či Tesla zase živí charisma Elona Muska.

Zakladatelé IT firem se zpravidla těší bezmezné úctě. Jsou považováni za vizionáře, bez kterých se firma nikdy neobejde.

Víra v to, že zakladatelé jsou těmi, kteří firmě nejvíce prospějí, ale neplatí pouze pro zavedené technologické giganty. Přenáší se také na začínající start-upy. Investoři zpravidla jednohlasně tvrdí, že investují hlavně do týmu. Partner tuzemského fondu Credo Ventures Ondřej Bartoš, který start-upy financuje, upozorňuje, že na začátku vývoje firmy její úspěch padá s osobou zakladatele. "Start-upy na svých zakladatelích závisí a měly by záviset zcela," dodává. Kalanickova role na rozvoji Uberu rovněž nebyla zanedbatelná. Na jeho bedra padají zásadní rozhodnutí, která ovlivnila podobu firmy, mnohdy však za cenu porušení zvyklostí či zákonů. S přístupem, který vystihuje přísloví, že účel světí prostředky, svolil například k užívání softwaru, který městským úředníkům znemožňoval objednat si vůz, jehož řidiče tak nebylo možné zkontrolovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.