Zanedbaný areál bývalého nákladového nádraží na Žižkově působil dlouhá léta jako zoufalé memento. Lukrativní pozemky prakticky na dohled od centra metropole zarůstaly plevelem, oprýskané budovy využívalo jen několik firem jako sklady nebo prodejny. Už za dva roky by se ale nevzhledné prostory měly začít měnit v moderní bytovou čtvrť dle návrhů sedmi architektonických studií.

Developerská společnost Central Group plánuje, že na části pozemků vyroste až 2,5 tisíce bytů, komerční zázemí i parky v rámci projektu Parková čtvrť. Podle šéfa firmy Dušana Kunovského, který konkrétní plány ohledně projektu představil v polovině června, se počítá s investicí kolem devíti miliard korun.

Nákladové nádraží na Žižkově je jednou z ukázek, jak je možné odstranit nevzhledné "vředy" v širším centru metropole. A zároveň ubytovat tisíce Pražanů, kteří v posledních letech projevují až nezvykle vysoký hlad po vlastním bydlení, za nímž jsou ochotní se přestěhovat i daleko od centra metropole. Revitalizace a zastavění takzvaných brownfielů jsou zároveň jedinou cestou, jak dostát přáním pražských politiků, aby se hlavní město nerozrůstalo do šíře, ale začalo k výstavbě bydlení využívat ladem ležící plochy v žádaných lokalitách.

Má to však háček. Přestože developeři působící v metropoli mají dle analýzy Central Group připravené "brownfieldové" projekty na bezmála 50 tisíc bytů, na většině z nich se jen tak pracovat nezačne. "U jiných brownfieldů, kde město dlouhodobě mluví o nutnosti koncepce rozvoje, se mnohdy čeká již 20 let a zatím se žádné řešení ani neblíží," upozorňuje šéf Central Group Kunovský.