Byl to Němec, ale pro Čechy opravdu hodně udělal. 12. červen 1817 je v historických záznamech zapsán jako den, kdy Karl Drais v německém Mannheimu vynalezl bicykl. Z dnešního pohledu to tedy bylo spíše odrážedlo. Rozmach kol s pedály a gumovými pneumatikami přišel až koncem 19. století. Zrodil se nový druh dopravy, zábavy, sportu. Pro národ, který vzhledem k jídelníčku a životnímu stylu není příliš odolný vůči obezitě, je to svým způsobem spása. Pokud už se Čech dá do ozdravného pohybu, nejčastější volbou je podle různých průzkumů právě kolo. Také se tu kolem bicyklů rozvinul slušný byznys. Předloni se jich v Česku vyrobilo 350 tisíc. Jejich export představoval 2,4 miliardy korun. Alespoň někteří z nás nezapomněli být za ten vynález vděční. Karl Drais tak po 200 letech "ožil" i se svým nápadem na Karlově mostě.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.