Pověřovací listiny předal velvyslanec Roland Galharague prezidentu Miloši Zemanovi letos v březnu. Od svého příjezdu se ponořil do české kultury. "Čtu v češtině, poslouchám češtinu a učím se česky," říká. Přečetl několik knih o České republice, Haškovy, Hrabalovy a Čapkovy romány. Poslechl si nahrávky cembalistky Zuzany Růžičkové a byl nadšen z opery Krakatit uvedené v Národním divadle. "Žít v Praze je úžasné privilegium," říká ambasador.

Pro francouzskou diplomacii byl v posledních letech prioritou byznys. Platí to i nyní, nebo se to kvůli terorismu a mezinárodním sporům začíná měnit?

Pro Francii je Česká republika strategickým partnerem. Jsme partnery v Evropské unii a naše spolupráce se rozvíjí ve všech směrech: v oblasti obrany, kde společně působíme v misi na Mali, v boji proti globálnímu oteplování, v sociální sféře, kde společně pracujeme na revizi směrnice o detašovaných pracovnících, ve školství a v kultuře, kde můžeme uvést francouzsko-české nebo česko-francouzské vzdělávání v obou zemích. Naše obchodní styky jsou velmi významné, stále se rozšiřují a v současnosti jejich objem přesahuje 10 miliard eur. Mají potenciál se dále rozvíjet a dosáhnout větší rovnováhy. Ekonomická dimenze našich vztahů je významná, ale zdaleka ne výhradní. Během letošního Týdne Francie chceme představit francouzsko-české styky v celé jejich šíři a rozmanitosti.

Existují ještě české výrobky, které čekají na to, až je Francouzi objeví? A naopak francouzské produkty s nevyužitým potenciálem v České republice?

Francouzi mají, stejně jako Češi, tendenci si pamatovat jen nejtypičtější výrobky druhé země. Lidé si nejsou dostatečně vědomi ani toho, že oba státy patří ke špičce v oblasti nových technologií. Kdo například ví, že Francie měla letos v lednu druhé nejvýznamnější zastoupení na veletrhu Consumer Electronic Show v Las Vegas?

Roland Galharague (56)

Zastával řadu funkcí na ministerstvu zahraničních věcí v Paříži. Působil jako první tajemník velvyslanectví ve Washingtonu, vedoucí tiskového oddělení velvyslanectví v Londýně, zástupce vedoucího velvyslanectví v Jihoafrické republice a velvyslanec v Budapešti. Letos se stal velvyslancem Francie v České republice.

S čím jsou zde francouzští investoři spokojeni a co by se mělo zlepšit?

Myslím, že investory přitahují především profesní kvality Čechů. Jejich odpovědný přístup, přesnost, kompetentnost. Velmi také oceňují podnikatelské prostředí i fiskální a legislativní politiku vlády. Je jistě možné ještě leccos zlepšit, zejména pokud jde o silniční a železniční infrastrukturu. Česká vláda na těchto věcech pracuje a francouzské podniky jsou připravené tomu být nápomocny.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.