Lucie se ptá

Dříve to byl koučink, dnes je v kurzu mentoring. Jakkoliv tyhle pojmy možná ztrácí na váze svým nadužíváním, jejich skutečný obsah je v korporátním světě důležitý. Mentoring je podle definic profesionální vztah dvou osob, kdy mentor předává své zkušenosti a znalosti mentorovanému. Mentor má fungovat jako průvodce v určité oblasti či tématu a pomáhat "menteemu", tedy mentorovanému či mentorované, nalézt správný směr či řešení. Předávání znalostí má většinou probíhat v prostředí, které se toho bezprostředně týká. To znamená nejčastěji v práci. Do vztahu mezi oběma ale může vstoupit rivalita a obava o vlastní pozici.

Dostala jsem od šéfa úkol mentorovat kolegu, který má podle životopisu oproti mně víc zkušeností a zahraniční školu. Vím, že ve firmě déle pracuji, ale bojím se, abych se neztrapnila a on mě pak nepomluvil. Jak mám k mentoringu přistoupit?


Jiří Devát odpovídá

Předně blahopřeji! Být vybrána za mentorku představuje snad větší ocenění než možné povýšení. Vážně. Vaše úvodní nejistota může pramenit z rozšířeného omylu, že mentoring a koučink jsou dvě označení pro totéž. Nejsou. Mentoring představuje partnerství zaměřené na rozvoj nejen juniorů, ale i "ostřílených kozáků", kteří mění roli, firmu či odvětví.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.