Spokojenost Čechů se členstvím země v Evropské unii za rok stoupla. Letos v dubnu ji vyjádřilo 32 procent občanů, zatímco před rokem jich bylo 25 procent. Vzrostl také podíl lidí, podle kterých má být Česko unijním členem. Tento názor sdílí tři z pěti lidí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které zjišťovalo názor zhruba tisícovky občanů mezi 3. a 13. dubnem.

Spokojenost Čechů se členstvím v unii se letos vrátila na hodnoty z roku 2015. Loňská patřila k nejnižším v historii měření, naopak nejvyšší byla v krizových letech 2008 a 2009, kdy dosahovala 40 procent. Kromě růstu spokojenosti také za poslední rok ubylo nespokojených lidí, podíl klesl z loňských 39 procent na letošních 33 procent.

Nejvyšší míru spokojenosti projevují mladí lidé, s přibývajícím věkem naopak narůstá nespokojenost. Větší podíl spokojených je také mezi vedoucími pracovníky či voliči lidovců, zelených, pirátů nebo TOP 09. Nespokojeni jsou častěji důchodci a levicoví voliči.

Rovných 60 procent lidí letos v dubnu také uvedlo, že Česko má být členem unie. Loni tento názor sdílela polovina obyvatel, předloni 59 procent. Zhruba každý sedmý Čech se často cítí být občanem Evropské unie, někdy tento pocit má dalších 43 procent lidí. Naopak nikdy se občanem unie necítí být dvě pětiny občanů Česka.

Průzkum rovněž ukázal, že na členství v unii je přibližně třetina občanů hrdá. Nicméně převažuje postoj lidí, kteří hrdí nejsou. Nepociťuje ji 57 procent lidí.

Jiný průzkum veřejného mínění, který koncem května zveřejnili organizátoři mezinárodní konference Globsec, ukázal, že Češi jsou největšími euroskeptiky z obyvatel sedmi zemí střední a jihovýchodní Evropy. Unii hodnotili pozitivněji než Češi obyvatelé Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska, Rumunska a Chorvatska. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na data uvedl, že ČR na vstupu do EU vydělala. Kritický názor veřejnosti na Evropu je podle Sobotky výsledkem neschopnosti rychlého vyřešení masivní migrační krize, která nastala před několika lety.