Porod je nejen začátek nového života, ale také velké společenské téma. Porod doma, přítomnost porodních asistentek, císařský řez ano, či ne, urychlování porodů, nastřihávání, chování zdravotního personálu. Každé toto téma a mnohá další vyvolávají polarizované debaty na sociálních sítích či ve webových diskusích.

A to je dobře, diskuse je cestou ke zlepšování. Je přitom zvláštní, že v těchto diskusích obvykle chybí ekonomický aspekt věci. Naším hlavním tématem chceme tuto nedostatečnost trochu vyvážit. Netvrdíme přitom, že peníze a jenom peníze určují porodnické trendy. Matematickým příkladem, který uvádíme na obálce aktuálního vydání Ekonomu, chceme jen důrazně ukázat, že kromě medicínských či zvyklostních aspektů existuje i ekonomika porodu. Jak velkou hraje roli? To si ani po průzkumu tohoto problému netroufneme odhadnout. Žádný doktor vám pochopitelně neřekne, že se rozhoduje podle rychlosti či výnosnosti zákroku. A my ani nechceme nikomu podsouvat, že tomu tak je. Na druhé straně, v debatách o porodnictví by se ani na tuto stránku věci nemělo zapomínat.

Citát týdne

"Když máme práci v jednom státě, pak bychom za stejnou práci měli dostat stejný plat. A to za všech podmínek, které s tím souvisejí, a všech pravidel, která zabraňují optimalizaci."

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropskou unii k omezení přílivu levné pracovní síly z Východu.

Související