Městský soud v Praze zakázal předběžným opatřením estonské společnosti Taxify provozovat v Praze taxislužbu s šoféry bez licence řidiče taxi a v neregistrovaných vozidlech, uvedla to mluvčí soudu Markéta Puci. Rozhodnutí soud odeslal oběma stranám. Návrh na předběžné opatření podalo Sdružení pražských provozovatelů taxislužeb (SPPT).

Podobným opatřením nedávno zakázal společnosti Uber taxislužbu v Brně tamní krajský soud. Naopak v Praze městský soud působení Uberu nezakázal s tím, že stížnost taxikářů přišla pozdě a Uber v metropoli už dlouhodobě funguje. Řízení se společností Uber ale nadále trvá.

Poslanci řeší návrh, který může legalizovat Uber. Firma se je snaží přesvědčit i reklamní kampaní

"Informace o vydání předběžného opatření pro nás byla překvapením a získali jsme ji jen z médií. Pokud se toto zakládá na pravdě, tak nás zaráží, jak je možné, že návrh ve stejné věci, který byl před časem podán tradičními taxispolečnostmi proti Uberu, byl zamítnut a tentokrát, když to zkouší znovu proti nám, by měl být přijat," řekl manažer Taxify v Česku Roman Sysel. Firma podle něj zatím oficiálně rozhodnutí soudu nedostala, trvá však na tom, že v Česku podniká podle platné legislativy.

Podle sdružení taxikářů nebylo důvodem návrhu pro vydání opatření zakázat uvedeným společnostem podnikat na trhu taxislužby, ale sjednocení pravidel pro všechny.

"Řidiči Uberu ani Taxify nefungují na bázi sdílené přepravy, jde čistě o komerční řidiče s cílem výdělku či přivýdělku, což jsou v obou případech standardní modely taxislužby. Jejich inovací jsou kromě technologie i predátorské tržní praktiky za cenu masového zneužívání neznalosti řidičů, kteří nepočítají náklady na opotřebení svých vozidel, komerční pojištění a další," uvedla v tiskové zprávě advokátní kancelář Urban a Hejduk, která sdružení taxislužeb zastupuje.

Taxify působí v Česku od srpna 2015. Od konce loňského roku rozšířila nabídku přepravy o nelicencované řidiče.