Česko loni zažilo rekordní poptávku po skladových a výrobních halách. Aktuální čísla naznačují, že letošní rok by mohl být na výstavbu ještě bohatší. Největší část nájemců přitom tvoří obchodníci a z nich nejdynamičtěji roste podíl e-shopů.

Hlad po nových skladech roste i s tím, jak tradiční obchodníci, kteří dříve provozovali jen kamenné prodejny, vstupují na internet. Tento trend je patrný nejen v tuzemsku. "Z objemu, který jsme stavěli loni v Polsku, bude kolem 40 procent e-commerce," uvádí Pavel Sovička, šéf developerské společnosti Panattoni pro Česko a Slovensko.

V Česku mají internetové obchody nejvíce skladů kolem Prahy, kde je největší kupní síla a nejvyšší hustota uživatelů internetu. K nim se v poslední době zařadilo i několik čínských firem, jako například Linemart, který si pronajal 18 tisíc metrů čtverečních v Prologis Parku Prague-Airport. "Stejně jako Amazon jsou orientované ne na Českou republiku, ale na západní Evropu," uvedl na konferenci Zóna Logistika Jakub Holec, majitel a jednatel společnosti 108 Agency.

Okolo Prahy přibývají sklady internetových obchodů, které se orientují na západní Evropu.

Zpátky do měst

Kdysi byly sklady součástí měst. S růstem urbánních oblastí se ale logistická centra posunula na jejich okraj. Dnes se opět vrací v podobě malých městských distribučních center, která slouží jako doplněk k hlavnímu skladu v rámci logistické sítě zejména internetových obchodů. Tyto takzvané depoty vznikají často ve starších přízemních administrativních centrech nebo jiných nevyužitých budovách. "Jsou to prostory, které dříve sloužily jinému účelu, následně byly konvertovány a dnes slouží právě pro skladování nejvíc žádaných položek e-shopů," říká Holec.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.