Pokud někdy pojedete z Kladna směrem na Křivoklátsko, můžete cestou narazit i na malou vesničku Dolní Bezděkov. A když budete mít štěstí, i na jednoho štíhlého holohlavého traktoristu středního věku. Bude patrně sedět v kabině staršího Zetoru nebo možná za volantem výkonnějšího a modernějšího stroje Massey Ferguson. Anebo běhat po pastvinách za stádem krav.

Vězte, že nejde o ledajakého farmáře. Takto se každý den "baví" fyzickou prací muž, jenž ve svých firmách, vesměs stavebních, zaměstnává kolem 400 lidí a jehož skupina ČNES loni dosáhla obratu téměř tři čtvrtě miliardy korun.

Jmenuje se Vladimír Dráb a zemědělství je prý pro něj i jistým druhem psychoterapie. "Kdysi jsem měl problémy se žaludečními vředy, od té doby, co mám statek a krávy, jsem v pohodě," pochvaluje si mezi dobytkem.

Dráb podotýká, že kvůli skotu obvykle vstává v pět hodin ráno a farma s třiceti hektary teď spotřebovává největší díl jeho pracovního času. Žádné pomocníky nemá a ani nechce mít, byť by jistě mohl. Vše zatím zvládá společně se synem, ačkoliv má další plány, jak hospodářství rozšířit.

Co za Bendla získal, za Ratha ztratil

Dráb ale není jediný bezděkovský statkář, jehož vliv přesahuje katastr obce. Přibližně o 200 metrů dál se usadil Petr Bendl, bývalý kladenský primátor, středočeský hejtman, také ministr dopravy a zemědělství. Nechová hovězí dobytek, nýbrž koně. "Ten statek jsem Petrovi doporučil koupit já. Známe se ještě z dob, kdy byl na Kladně hasičem, je to můj kamarád. Takový, že když mě třeba opustí žena, on se to dozví jako první," prezentuje Dráb vzájemný vztah s nynějším poslancem za ODS na modelové situaci. Dodává, že na tom nehodlá nic měnit, byť s tím má i potíže.

Kdysi jsem měl problémy s žaludečními vředy. Od té doby, co mám statek a krávy, jsem v pohodě.

Právě tento vztah je totiž důvodem, proč si mnozí myslí, že bez politika Bendla by Drábův stavební byznys, postavený hlavně na zakázkách od Ředitelství silnic a dálnic a Středočeského kraje, nikdy tak rychle nenarostl. Myslí si to i mnozí Drábovi kolegové, šéfové velkých českých stavebních firem.

"Když o tom někdy přemýšlím, tak jestli mi přátelství s Petrem Bendlem něco v byznysu přineslo, jindy mi to zase vzalo," soudí podnikatel a připomíná nástup hejtmana Davida Ratha v roce 2008, který měl prý spadeno na všechny firmy spojované s jeho předchůdcem Bendlem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.