Pokud bychom počítali, že identifikační kódy EET přidaly ke každé účtence dva centimetry, tak životní projekt ministra financí Andreje Babiše už do této chvíle stál 20 tisíc kilometrů papíru navíc. Ale to samozřejmě není na největší změně podnikatelského prostředí za mnoho let to nejpodstatnější. EET běží už od prosince minulého roku a podnikatelé už mají bezpochyby nárok na jasná pravidla a jasný výhled celého projektu. Tak tomu ale není.

Nejprve praktické problémy − možná malé, ale pro mnoho podnikatelů zabijácké. Po prvních dvou fázích, kdy začaly evidovat stravovací, ubytovací služby a obchod, si sice dáváme oddech až do března příštího roku, kdy přibudou řemesla a pak zbytek profesí, ale rozhodně to nevypadá, že by ministerstvo financí už znalo odpovědi, jak evidenci zavádět tak, aby již nikde nebyly žádné problémy. Ministr Babiš například zjistil, že neziskové organizace či venkovské spolky nepodnikají pro zisk, a tak přemýšlí, jak jim od EET ulevit. Doktoři se právem ptají, proč musí evidovat, když většinu plateb mají přes takzvané kapitace, tedy paušální platby od pojišťoven. Mobilní operátoři chtějí vědět, zda opravdu na každou SMS z předplacené karty musí vyjíždět účtenku. A letní festivaly se obávají chaosu, kdy koncertní pódia zavalí kilometry účtenek.

Těch neznámých je pořád příliš mnoho. To vidíte, ať už jste příznivci, či odpůrci EET. A k tomu se přidává politická nejistota. Na podzim jsou sněmovní volby a jediná strana, která se plně staví za EET, je vlastně ČSSD. Sám Babiš neúspěšně navrhoval výjimky pro malé obchodníky a té myšlenky se dosud nevzdal. Lidovci chtějí, aby se další vlny EET už vůbec nezaváděly. A pravicová opozice chce EET rovnou zrušit. Je tak zcela nepravděpodobné, že by vznikla po volbách vláda, která by dosavadní náběh evidence zásadně nezměnila, či dokonce nezrušila.

Tolik úředních omylů v kombinaci s politickou nejistotou si český podnikatel prostě nezaslouží. Zaevidoval miliardu účtenek a bezmocně čeká, zda bude muset tisknout další tisíce kilometrů identifikačních údajů, či zda už stříhá metr a celý projekt se po volbách zhroutí.

Související