Největší český výrobce střelných zbraní Česká zbrojovka Uherský Brod se chce zapojit do dodávek pro americké ozbrojené síly. Zbrojovka kvůli tomu zařizuje vlastní výrobu ve Spojených státech. Najala si také washingtonskou lobbistickou firmu, která jí má pomoci s kontakty na úředníky federální vlády.

"Jedním z mých cílů je proniknout do ozbrojených složek Spojených států. K tomu ale potřebujeme zbraň Made in USA," říká generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. "Naše ambice je proniknout do menších až středních federálních složek, kterých je v USA asi 40. Jedna z nich je pohraniční stráž (US Border Patrol), která se chystá přezbrojit pistole. To je zakázka v řádu 25 až 35 tisíc kusů a myslíme si, že tady bychom mohli uspět," doufá Kovařík.

V příštím roce proto Zbrojovka chce v Kansas City, kde sídlí její dceřiná firma CZ-USA, otevřít výrobní halu a začít v ní vyrábět vybrané modely určené hlavně ozbrojeným složkám. Budou to pistole P 7, P 9 a P 10, samopaly Scorpion a útočné pušky Bren. V roce 2018 roce plánuje Zbrojovka v Americe vyrobit 10 tisíc kusů, v příštích letech by se měl počet vyrobených zbraní zvýšit na 100 tisíc ročně.

"Pokud chcete působit v amerických federálních ozbrojených složkách, musíte splnit několik zákonů a jedním z nich je Buy American Act, který definuje, kolik procent produktu se musí vyrábět na území USA, abyste se vůbec mohl ucházet o tendry pro federální ozbrojené složky," popisuje ředitel České zbrojovky. Podle tohoto zákona může americká armáda a další federální složky nakoupit pouze výzbroj a vybavení vyrobené v USA, přičemž součástky v nadpoloviční hodnotě koncového výrobku musí být rovněž vyrobeny ve Spojených státech.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se