Král je živ, ať zhyne král. Takto naruby to v sociál­ní demokracii vypadá jen tři týdny poté, co byl na sjezdu v Brně znovuzvolen předsedou strany Bohuslav Sobotka. Když se totiž Sobotka pokusil povzbudit partaj k volebnímu vítězství a řekl, že by nešel do vlády řízené Andrejem Babišem, zpražila ho nečekaně ministryně práce Michaela Marksová oznámením, že ona by do takového kabinetu klidně šla. "Říct, že nepůjdu do vlády, v níž Babiš bude premiérem, je podle mě prostě chyba," dupla si. A znalci poměrů v ČSSD měli jasno.

"Marksová má ve vedení strany nejblíž k ministrovi vnitra Milanu Chovancovi − může to být tedy předzvěst, že existuje část ČSSD, která by byla ochotna spolupracovat po volbách s Babišem i menšinově. Je to vlastně jednoduchý scénář, jak dostat Sobotku ze hry," dovozuje politolog Lukáš Jelínek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Vyznat se, kdo s kým proti komu zápasí v Lidovém domě, byl vždycky rébus. Teď je ale situace o to složitější, že stranu podle Jelínka čeká generační výměna osobností. Jenže relativně mladý a povahově uzavřený Sobotka si nevychoval žádného jasného nástupce.

Vliv na Sobotku? Pícl, ale spíš přátelé

Za bývalých premiérů Zemana, Grosse, Paroubka či Topolánka bylo běžné, že nejvlivnějšími postavami v jejich okolí byli vládní či partajní poradci. Šlouf, Forman, Doležel, Dalík, Dimun − to je jen několik jmen, která jsme si později zvykli vídat v souvislosti s aférami a soudními spory.

Jenže za introvertních premiérů Vladimíra Špidly, Petra Nečase a Bohuslava Sobotky došlo ke změně. Tým dnešního Sobotkova šéfporadce Špidly a politického analytika Otto Novotného zpracovává svědomitě úřední vládní agendu, ale zásadní vliv na premiérova strategická rozhodnutí nemá. A vlastně ani moc mít nechce.

Styl Sobotky a Špidly je totiž dost podobný: oba rádi ovlivňují okolí ideově, ale nikoli mocensky. "To nestojí za reakci," uvedl Špidla k předsjezdovému útoku vlivného právníka a sociálního demokrata Miroslava Jansty, že by se ČSSD měla zbavit "špidlismu". "Ten člověk má svoje představy a svoje plány, tak já mu je neruším," prohlásil šéf premiérových poradců.

Nejmenovaný zdroj z Úřadu vlády potvrzuje, že podobně Špidla nevnucuje svoje představy ani Sobotkovi a naopak. "Prostě odvede pečlivě svou práci, ale nestojí mu za to být ve střetu s nějakými politickými lobbisty. Ale i panu premiérovi dá práci, aby nebyl jen strohým úředníkem a aby se občas nadchnul pro nějaký nápad," popisuje dotyčný dění ve Strakovce.

Jelínek, který má jako místopředseda Masarykovy demokratické akademie o dění v ČSSD poměrně detailní přehled, tvrdí, že nedávné Sobotkovy daňové návrhy prozrazují rostoucí vliv premiérova ekonomického poradce Michala Pícla. Jinak prý ale platí, že Sobotkovi se nejlépe věci komunikují s lidmi, které dobře zná a dokáže se jim otevřít.

Mezi takové patří už řadu let třeba premiérův dávný souputník, advokát Radek Pokorný. O jeho těsném kontaktu se Sobotkou svědčí už jen výčet kauz, k jejichž řešení se Pokorný jako právník během let dostal − IPB, OKD, ČEZ nebo Škoda Transportation. Advokát blízkou vazbu k premiérovi nepopírá, ale bagatelizuje její význam. "Žije se mi celkem dobře, kromě uzavřené bubliny pár set výrobců a uživatelů mýtů to naštěstí nikoho nezajímá," prohlásil Pokorný nedávno o svém vlivu na premiéra pro časopis Týden.

Stejně jako k vládním poradcům má ovšem předseda ČSSD vlažný vztah i ke stranickým kolegům včetně těch nejloajálnějších. Schopné mladé odborníky z řad partaje jako zmiňovaného Pícla nebo nově jmenovaného náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Marka Ondrouška sice Sobotka dokázal vytáhnout nahoru. Podle Jelínka si je i dobře vědom toho, jak mu dotyční v rámci partaje pomohli a že se na ně může spolehnout. "Jenže jim nevytváří žádné politické zázemí v ČSSD, nechává je tam napospas. Sobotka taky nikdy neovlivňoval pořadí na kandidátkách. Prostě do vztahu s kolegy neinvestuje tolik jako jiní politici," líčí politolog poměry kolem předsedy. Jeho názor potvrzuje bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek. "Hospodaření s talentovanými lidmi současnému vedení strany vůbec nejde a to je špatné. Bohuslav Sobotka se snaží spíše této konkurence zbavovat," myslí si expolitik.

Sobotka je prý zkrátka solitér. A sobotkovci jsou lidé, kteří se k němu sami hlásí, nikoli ti, které by si on vybral.

Mocenská centra v ČSSD

Důsledky takového vládnutí jsou zákonitě problematické. V opozici k předsedovi se ve straně šikují mocní rebelové, jako byl do loňska někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek nebo jakými jsou dnes jihočeský hejtman Jiří Zimola, první místopředseda ČSSD Milan Chovanec a řadový místopředseda strany Jeroným Tejc.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.