Vojenský technický ústav (VTÚ) začal nabízet své vývojové výstupy určené pro obrannou a bezpečnostní problematiku i v oblasti civilního sektoru. Dron, který ústav vyvinul pro armádu a integrovaný záchranný systém, lze využít jako nosič pro nejrůznější snímače, čidla a další softwarová řešení.

"Jednáme s jadernými elektrárnami, které mají požadavky na monitorování chladicích věží, jednáme i s vodními elektrárnami. Tato metoda může monitorovat a snímkovat i vedení vysokého napětí, což je pro energetické firmy velice zajímavé," uvedl generální ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva.

Klienty má ústav díky svým dronům už i mezi uhelnými společnostmi, které potřebují snímkovat defekty na svých těžebních stavbách. Vojenský ústav plánuje do budoucna klientskou základnu ještě rozšířit.

Bezpilotní prostředky nyní zažívají boom. Podnikají s nimi desítky firem, drony monitorují zvěř, lesní porosty nebo sledují zplodiny z komínů. Další rozvoj podle Protivy komplikuje legislativa a snaha omezit firmy, jež mohou bezpilotní platformu používat, jen na ty prověřené.

Nový bezpilotní prostředek Brus je určený především pro záchranné a humanitární účely. Dron je vybaven kamerami denního i nočního vidění, může nést i další technická zařízení. VTÚ ho poprvé nasadil po výbuchu v muničních skladech ve Vrběticích.

Vojenský technický ústav je státním podnikem se sídlem v Praze-Kbelích. Spadají pod něj Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany Kbely, Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín a Vojenský technický ústav pozemního vojska Vyškov. Ústav zaměstnává přes 300 lidí.