Nezakážou letecké společnosti používat na palubách letadel notebooky a tablety? Zpráva o tom, že zákaz začal tento týden platit u linek z vybraných letišť v muslimských zemích, mnoho lidí znervóznila. A byť se vynořila řada teorií, proč to tak je − například že jde o ochranářské opatření Donalda Trumpa pro americké letecké společnosti −, není vyloučeno, že regulace začne platit také při cestách z dalších letišť.

Špatné nápady se většinou šíří rychlostí blesku. A jak známo, skoro každé "dočasné" opatření se časem stane trvalým. Létání bez notebooku nebo tabletu na palubě bude zase o trochu víc úmorné, nepříjemné a odlidštěné.

Anebo ne? Cestování letadlem je spojeno s mnoha rituály a výjimečnými zážitky. Paluba letadla je pro pasažéry mikrosvětem jakoby vytrženým z běžné civilizace. Je to prostor se specifickými pravidly a odlišnostmi. Čas, který zde strávíme, plyne jinak. A asi víc než kdy a kde jinde ho trávíme sami se sebou. Bez rozptýlení v podobě telefonátů, esemesek, facebookových statusů a internetových videí.

Až na výjimky jsme odpojeni od okolního světa − míněno digitálního − se všemi jeho pozitivy i negativy. Notebooky a tablety jsou pro většinu lidí útočištěm, které odstřižený svět aspoň částečně nahrazuje. Co když nám ho vezmou?

A co když to pak bude naopak ještě lepší?