Koruna se stala lákavým cílem pro investory i spekulanty, kteří očekávají zisk plynoucí z jejího posilování po ukončení intervencí České národní banky. Na první pohled vypadá taková úvaha lákavě i pro laiky. Podle expertů by ale sváteční investoři mohli snadno splakat nad výdělkem. "Obchodování s měnami patří mezi velmi rizikové způsoby vydělávání peněz. Kdo má k dispozici pouze zdroje, u kterých si nemůže dovolit větší ztrátu, měl by se tomu určitě vyhnout," říká analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Horké a vlažné investice

Zdánlivě snadnou sázku na posílení koruny by mohly zkomplikovat dva faktory: transakční náklady, které by zisk malých investorů mohly výrazně snížit, a hlavně nevyzpytatelný vývoj směnného kurzu po ukončení intervencí. Pokud si neprofesionálové nemohou dovolit počkat na trvalejší zpevnění kurzu, mohli by skončit ve ztrátě.

Co se bude s korunou dít, až ji ČNB nechá volně "plavat", není možné spolehlivě odhadnout. Oslovení analytici se shodují, že předpovědět lze jediné: bezprostředně po oznámení ČNB bude kurz koruny kolísat. "Spekulativní pozice na posílení koruny jsou aktuálně větší než likvidita trhu, a proto očekáváme vysokou proměnlivost kurzu v prvních dnech poté, co ČNB přestane intervenovat na trhu," říká Roman Koděra z Banky Creditas.

Obchodování s korunou v prvních dnech po exitu ČNB by mohlo vypadat následovně: centrální banka oznámí konec závazku, nedočkavější investoři své koruny vrhnou na trh a budou čekat, až je někdo koupí, například český exportér, který v cizině utržil eura a chce je směnit na koruny, aby mohl vyplatit mzdy a další domácí závazky. Koruna nákupem posílí, takže ji začnou nabízet další investoři, což ji ale zase oslabí.

Kurz koruny v řádu týdnů a měsíců si proto troufá předpovědět málokdo. Bude záviset na tom, jak velký objem korun se dostane na trh, jak rychle se to stane a jaká bude po těchto korunách poptávka. "Z veřejně dostupných dat je velmi obtížné rozkódovat, jak velké objemy jsou tak horké, že v koruně vydrží třeba jen pár dní, a jak velké jsou objemy, které jsou jen vlažné a vydrží čekat třeba i několik let," domnívá se Michal Skořepa z České spořitelny. Pokud se bude chtít svých korun rychle zbavit významný počet investorů, koruna by za určitých podmínek mohla oslabit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.