Návštěvníci výstavy Příběh Tibetu, která v úterý začala v pražském Náprstkově muzeu, mají možnost vidět předměty ze sbírek muzea, které doposud nebyly vystaveny. Nahlédnou do historie Tibetu a tamní kultury. Výstava potrvá do 31. července.

Mezi vystavenými předměty se poprvé objevují zlacená plastika bohyně Táry, chrámové malby, bronzové plastiky či rituální hudební nástroje.

Součástí projektu je také fotografická panelová výstava umístěná na nádvoří muzea. Představuje fotografie, které na svých cestách po Tibetu v letech 1954 až 1955 pořídil kameraman Josef Vaniš.

"Tibet je pro nás země zajímavá, často zmiňovaná, ale stále poněkud záhadná a její tisíciletá historie není příliš známá,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava podle něj provází dějinami, kulturou i náboženstvím Tibetu, historií Tibetu jako státního útvaru, seznamuje s rolí dalajlamy jako aktivního společenského činitele či se vztahem mandžuských císařů a tibetských dalajlamů.

Expozice představuje zhruba 300 předmětů ze sbírek muzea. Pocházejí nejen z oblasti centrálního Tibetu, ale také z oblasti vlivu tibetské kultury. Ta zasahovala od himálajského regionu po dnešní Čínu a Mongolsko.

Kromě chrámových maleb, hliněných obětin a rituálních předmětů výstava zahrnuje lidovou náboženskou tvorbu.

"Mezi nejzajímavější předměty výstavy patří malba Buddhy z 18. století z Tibetu, portrét vysoce postaveného mnicha pocházející z letního sídla mandžuských císařů dynastie Čching či nádherně zdobená zlacená plastika bohyně Táry," dodala autorka výstavy Helena Heroldová.

Ve sbírkách Národního muzea je uložena unikátní kolekce sbírkových předmětů, z nichž některé nebyly vystavovány déle než 50 let – naposledy se objevily na výstavě Neznámý Tibet v Náprstkově muzeu roku 1956.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v rámci výstavy Příběh Tibetu nabídne i doprovodný program pro děti i dospělé.