Sám o sobě říká, že má "objevitelskou náturu". S tou se v jeho případě pojí cestování, nejlépe směr vesmír. V současné době si už není ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář tak jistý jako v mládí, že uvidí Zemi shůry nebo že se projde po Měsíci. Přitom dobře zná ruské i americké kosmonauty. Třeba Eugenu Cernanovi, který byl ve vesmíru třikrát a jako poslední člověk stanul na měsíčním povrchu, pomáhal v roce 1974 s nakupováním v Praze.

"Zastavil se tu cestou z Moskvy, kde dojednával let Sojuz-Apollo. A protože se mu ztratily kufry, tak jsem ho dovedl do obchodního domu Perla, kde si kupoval spodní prádlo," usmívá se Kolář vzpomínce, že nikdo tehdy nechtěl Cernana oficiálně přijmout a převzít československou vlajku, kterou vzal do vesmíru. Nakonec se odvážil tehdejší ředitel Astronomického ústavu Akademie věd. Jak Cernan, tak další kosmonauti se podle Koláře shodují v tom, že zážitek z cesty do vesmíru je uchvacující a nepřenositelný.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.