Téměř dvě pětiny českých státních dluhopisů v korunách drží zahraniční investoři. V absolutní částce jde o 539 miliard z celkových 1,394 bilionu korun dluhopisů vydaných na domácím trhu. Vyplývá to z informací zveřejněných v úterý ministerstvem financí. Před rokem, v lednu 2016, činil podíl zahraničních vlastníků dluhopisů necelých 24 procent.

Podle analytiků jde o rekordní úroveň. Za růstem je kurzový závazek České národní banky a s tím spojené intervence centrální banky a jejich očekávaný konec. "Tento růst souvisí s obrovským přílivem zahraničního kapitálu, ke kterému v lednu došlo. Zahraniční investoři sázejí na posílení koruny po konci kurzového závazku ČNB a státní dluhopisy jsou pro ně jedním z mála nástrojů, kam své peníze zaparkovat," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Někteří investoři naopak podle něj využívají současné nerovnováhy a půjčují svá eura nebo dolary na českém trhu, kde je cizí měny nedostatek. Získají tak koruny a za to ještě inkasují vysokou prémii. Ta jim umožní koupit dluhopisy i se záporným výnosem, protože prémie jim zajistí zisk.

Ministerstvo financí na finančních trzích prodává od konce roku 2015 státní dluhopisy s kratší dobou splatnosti i se záporným výnosem. Investoři tak státu platili za to, že mu půjčují peníze. Například v půlce letošního ledna dosáhl stát v aukci jednoletého státního dluhopisu průměrného záporného výnosu 1,72 procenta.

Další růst podílu zahraničních držitelů přitom podle Dřímala lze očekávat i nadále, spekulace v rámci blížícího se konce kurzového závazku ze strany investorů pokračují. "Tento vývoj je v krátkodobém pohledu pro stát pozitivní, může totiž prodávat krátkodobé dluhopisy se záporným výnosem. Po konci kurzového závazku přestanou být české dluhopisy pro zahraniční investory tak zajímavé a někteří se jich budou určitě zbavovat. To může vést k rychlejšímu nárůstu jejich výnosů," uvedl Dřímal.

Růst výnosů po konci kurzového závazku ČNB by ale podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera neměl pro ministerstvo financí představovat významnější problém, i když obecně povede k mírně vyšším úrokovým nákladům.

Celkově má stát ke konci ledna vydané dluhopisy za 1,607 bilionu korun, z toho je 214 miliard v zahraničních emisích dluhopisů.