Globální akciové trhy v loňském roce rostly navzdory dvěma nečekaným událostem: brexitu a zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. Podle Leoše Jirmana ale letos můžeme čekat korekci, jejíž rozsah bude záviset na konkrétních krocích nové americké administrativy.

Proč reagovaly akciové trhy na tyto neočekávané události růstem?

Důvody byly v obou případech různé. Britský FTSE 100 je globální index, který velmi závisí na komoditách a kterému významně pomohl pokles libry. Na amerických trzích se začalo obchodovat s nadějí, že Trump udělá to, co slíbil, sníží daně a regulaci. Republikáni také získali většinu v obou komorách amerického parlamentu. Kvůli možnému zrychlení ekonomického růstu a vyšším výdajům státního rozpočtu se očekává vyšší inflace, a proto začaly růst úrokové sazby, což je příznivé pro akcie bank. Toto prostředí vyhovuje i americkým firmám s malou tržní kapitalizací. Naopak po volbách se zpočátku tolik nedařilo akciím velkých technologických firem, protože pro tyto globální firmy není dobrý Trumpův protekcionismus. Obecně si ale myslím, že se růst amerických akciových indexů koncem prvního čtvrtletí zastaví a investoři budou čekat, zda reálně navržené změny budou mít skutečně takové dopady, jaké do svých očekávání zahrnuli.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.