Malajsijská policie oznámila, že v souvislosti s pondělní vraždou nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una ve středu zadržela ženu s vietnamským cestovním dokladem. Uvedla také, že pátrá po několika dalších podezřelých. Kim Čong-nam byl usmrcen na letišti v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpuru. Jihokorejská rozvědka v úterý uvedla, že Severokorejce otrávily dvě severokorejské agentky.

V souvislosti s vyšetřováním smrti Kim Čong-nama, který žil řadu let v čínském Macau, byla ve středu ráno v Kuala Lumpuru v terminálu pro nízkorozpočtové lety zatčena jako podezřelá žena s vietnamským pasem na jméno Doan Thi Huong.

"Žena byla identifikována podle záznamu z bezpečnostní kamery a v době zatčení byla sama," uvedla malajsijská policie v prohlášení.

Příčina smrti nevlastního bratra severokorejského diktátora nebyla zatím určena, stanovit by ji měla pitva, kterou v současnosti provádějí malajsijské úřady.

Podle některých zdrojů byl Kim Čong-nam zabit pomocí otrávených jehel, podle jiných zdrojů ho útočnice postříkaly na obličeji jakousi jedovatou tekutinou.

Malajsijský policista Fadzil Ahmat Reuters řekl, že Kim Čong-nam v pondělí dopoledne čekal na letišti na odlet do Macaa, když k němu kdosi přistoupil zezadu a chytil ho za hlavu. Kim následně pocítil závratě, takže vyhledal lékařskou pomoc. Při převozu do nemocnice pak zemřel.

Agentura AP napsala, že Kim zdravotníkům řekl, že byl postříkán nějakou chemikálií.

Zpravodajský server BBC News s poukazem na jiné zdroje napsal, že Kimovi někdo přehodil přes obličej kus látky.

Malajsijská policie potvrdila, že mrtvý je nevlastní bratr severokorejského diktátora. Měl u sebe pas na jméno Kim Čchol s datem narození, podle něhož by mu mělo být 46 let. Policie rovněž uvedla, že podle videonahrávky z letištní kamery se na útoku podílela žena. Severokorejská média se o útoku doposud nezmínila.

Zahraniční média mezitím spekulují o motivu vraždy, z jejíhož zorganizování americké a jihokorejské zdroje podezírají vládu v Pchjongjangu.

Jihokorejská rozvědka bez dalších podrobností ve středu uvedla, že Pchjongjang se pokoušel o atentát na Kim Čong-nama pět let. Agentura AP k tomu nicméně poznamenala, že jihokorejské tajné služby se ohledně dění v izolované KLDR již několikrát zmýlily.

Kim Čong-nam, který měl pověst playboye, hráče v kasinech a povaleče, byl dlouhodobě pro severokorejskou vládu trnem v oku. V roce 2001 byl zadržen při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem, přičemž tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland.

Veřejně také kritizoval svého bratra Kim Čong-una a prohlašoval, že stávající stalinistický režim v jeho vlasti již dlouho nevydrží.

V Pchjongjangu byl ale považován spíš za nepříjemnost než za existenciální hrozbu pro severokorejský režim, napsala agentura AP. Kim Čong-nam již dříve prohlásil, že je proti dynastické vládě své rodiny v KLDR, a opakovaně dal najevo, že nestojí o vedení země. Žil v dobrovolném exilu v Macau, údajně pod čínskou ochranou.