Ekonomice se daří, spotřeba roste a inflace se dostala na dvě procenta. Tedy přesně na hodnotu, na niž míří Česká národní banka (ČNB) při svém cílování inflace. V podstatě nic nebrání tomu, aby česká "banka bank" ukončila svůj − z mnoha stran kritizovaný − závazek nepustit českou měnu pod úroveň 27 korun za euro. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka nicméně centrální banka nechce dělat unáhlené soudy podle výsledků inflace v jediném měsíci. "Stále platí náš závazek neukončit intervenční režim dříve než ve druhém čtvrtletí 2017," upozorňuje Rusnok a dodává, že ČNB v přetahované se spekulanty prakticky nemá limity. Kvůli oslabování měny tiskne koruny za miliardy a nakupuje za ně eura. Námitky, že bobtnající devizové rezervy v budoucnu přinesou ČNB ztráty, guvernér odmítá. "Centrální banka nemůže limitovat své možnosti v měnové politice s ohledem na svůj vlastní hospodářský výsledek. To bychom naši nezávislost prodali skutečně levně," říká.

Asi nelze začít jinak než zprávou o prosincové inflaci. Dosáhla meziročně dvou procent, což překvapilo nejen analytiky a ekonomy. Očekávali jste dosažení svého dvouprocentního inflačního cíle tak brzy?

Už čísla za listopad naznačovala, že návrat k našemu inflačnímu cíli bude o něco rychlejší. Pořád se ale bavíme o posunech v řádu desetin procentního bodu. Takže to není zas tak velká událost, nepřeceňoval bych to. Žijeme v dobách velmi nízké inflace a její detailní měření je komplikovanější. Někdy jsme překvapováni menším růstem cen, než jsme předvídali, a někdy zase naopak o něco vyšším. Stačí výkyv v několika málo položkách spotřebitelského koše, jako jsou potraviny nebo některé druhy služeb, a překvapení je na světě. Ale ano, dosažení dvouprocentní inflace jsme předpokládali o dva až tři měsíce později.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Česká národní banka hodlá dodržet "tvrdý" závazek a neukončit intervence dřív než ve druhém čtvrtletí roku.
  • Exportéři jsou prý na posílení koruny připraveni. ČNB je ale v případě velkého posílení koruny nenechá na holičkách a zasáhne.
  • ČNB zpřísňuje hypotéky. Chce to prosadit i do zákona.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru