Éra odcházejícího prezidenta Baracka Obamy bude hodnocena podle mnoha jeho aktivit. Málokde je ale výsledek tak zřejmý jako v astronautice: při celé řadě nepochopitelných zvratů byly utraceny miliardy dolarů na to, aby USA neměly pilotované lodě a dramaticky omezily planetární výzkum. "Podle Obamova plánu NASA utratila 100 miliard dolarů na to, aby ničeho nedosáhla," shrnuje Robert Zubrin, předseda Mars Society a propagátor mise k Marsu.

Constellation: vyhozené miliardy

Barackův předchůdce George Bush v roce 2004 vyhlásil kosmický program, jehož základními cíli byly postavení trvalé základny na Měsíci a pilotovaná výprava k Marsu. Posloužit k tomu měly raketové nosiče Ares I a Ares V a loď Constellation (Souhvězdí) koncipovaná jako stavebnice s velitelským modulem Orion, který by sám mohl dopravovat lidi k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Vývoj mělo zlevnit využití osvědčených technologií z programů Apollo a Space Shuttle. Podle tehdejšího časového rozvrhu by nyní už Orion létal a Američané by se připravovali k návratu na Měsíc.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.