Lucie se ptá

Korporace a firmy k němu přistupují minimálně dvakrát, spíš čtyřikrát za rok. Hodnocení výsledků, posuzování výkonů zaměstnanců a nastavování dalších cílů bývá stresující záležitostí pro obě strany. Pro rozumný rozvoj kariéry, s nímž bude spokojená firma i zaměstnanec, ale asi není smysluplnější nástroj než si vzájemně říct, jestli naše práce dává, nebo nedává smysl. Pokud zpětná vazba není úplně jásavá, ještě může být prostor změnit směr. Každopádně platí, že na hodnocení by se měl připravit jak šéf, tak hodnocený. V tomto případě nejde jen o pasivní přijetí vysvědčení, jak ho známe třeba ze školy.

V pondělí mě čeká roční hodnoticí pohovor a už teď jsem na nervy. Mám si něco připravit? Šéfová všechna čísla zná a stejně nakonec vytáhne své oblíbence. Jediné, co má cenu, je nechat ji mluvit a myslet si své…

Jiří Devát odpovídá

Mlčet rozhodně není dobrá cesta. Ačkoliv hodnocen je pouze podřízený, mluvit by měli oba. A hodnocený by měl začít. Co si připravit? Čísla nevynechejte − je dobré šéfové ukázat, že je znáte i vy. Projděte telegraficky své cíle a k nim přiřaďte výsledky. Tady přece musí nastat shoda, a tudíž výchozí bod pro harmonický rozhovor. Ne? Pak vstaňte ze židle, vyjděte ze dveří, vraťte se dovnitř a začněte znova. Teď ještě jednou − už bez vstávání − projděte postupně jednotlivé cíle. Ať už jste cíl splnil či nesplnil, proberte, jak jste k jejich řešení přistoupil. Příběhy vždy zaujmou. K hodnocení se sluší připojit, co jste se při plnění úkolu naučil. Teď byste měl být se sebou spokojen. Prokázal jste znalost výsledků, co k nim vedlo a v čem vás to posunulo dál. Zbývá si jen vyslechnout hodnocení vaší šéfové. Jste s ním nespokojen? Vypadá to, že šéfová přišla na schůzku už s pevným názorem a vy jste něco podcenil dávno před tím. Jestli jste před ní celý rok doteď ani nemukl, abyste ji překvapil, či jste mlčel ze skromnosti, tak jste zvolil špatnou taktiku. Je hloupé, když se o vaší existenci šéfová dozví až z rozpisu ročních hodnocení. Možná si názor přinesla z tzv. kalibračního mítinku, na kterém si manažeři vyměňují názory na členy jiných týmů. A vás před ní nepodpořili. Roční hodnocení představuje vyvrcholení vaší celoroční komunikace nejen se šéfovou, ale také s dalšími manažery. Zní to celé jako Potěmkinova vesnice? Není to tak. Bez výsledků je "hujerství" k ničemu. Připravte se a těšte se. Pondělí vám dá odpověď na váš pracovní výkon a schopnost se učit, ale i na vaše komunikační dovednosti a sociální vztahy. Pro tento den má smysl dřít celý rok!

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.