Poslancům zabrala v úterý debata o "lex Babiš" − zákonu, který má omezit ministrům možnost podnikání − dlouhé hodiny. Tak rozvláční nebudeme. Ekonom sice není sbor ústavních právníků, ale dovolí si názor: Lex Babiš je nesmysl.

Umíme si velmi dobře představit, že Ústavní soud, pokud by se k němu případ dostal, by zákon rozmetal. Zákaz podnikání pro člena vlády, vymyšlený uprostřed volebního cyklu, se zdá jít za hranu svobod daných ústavou. Možná se pleteme. Jak říkám, většina z nás nejsou právníci. Uvidíme.

V každém případě Andrej Babiš − na něhož norma evidentně míří − o svou moc nepřijde. Jak avizoval, je připraven své podnikání právně upravit, aby zákonu vyhověl. Vliv na dění v Agrofertu si jistě ponechá. A Agrofert bude dál růst. Na co si dělá zálusk v letošním roce, se dočtete v aktuálním vydání Ekonomu.

A nejde jen o Agrofert. Babiš má našlápnuto stát se letos premiérem. Prostě Babišův rok. Jak potom bude vypadat Česko? Přečtěte si naše hlavní téma. Ostatně, hádejte, co se pak stane s lex Babiš?

Související