V dobách budování ko­munismu měl Pavel Ry­chetský tak jako většina Čechů spíše cestovatelské sny než skutečné zážitky z dalekých cest. Po listopadu 1989 se ovšem jeho situace vyvinula poněkud odlišněji. Zatímco Češi začali objevovat dosud zakázané země, tak z disidenta a právníka se stal politik, který kromě Austrálie a Antarktidy procestoval všechny kontinenty.

"Cestoval jsem hodně, ale především kvůli svým funkcím a to je cestování, které si člověk moc ne­užije. Ze zemí, které jsem služebně navštívil, jsem většinou poznal jenom to, co bylo vidět z okénka auta," vzpomíná, že někdy v rámci oficiální návštěvy došlo i na nějaké památky. Takže na jedné ze svých prvních pracovních cest viděl třeba belgické vězení. Přesto na některé cesty dodnes rád vzpomíná hlavně kvůli tomu, co na nich prožil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nynější předseda Ústavního soudu díky svým polistopadovým funkcím procestoval celý svět.
  • Účastnil se poslední oficiální návštěvy v SSSR, kdy při tankování letadla ve Vilniusu jako jeden z prvních navštívil i Litvu.
  • Vzpomíná, jak se ještě v 90. letech při návštěvách Číny vždy otvírala otázka lidských práv.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.