Umírat ve válce bylo donedávna pro občany bohatých ropných monarchií Perského zálivu něco nepředstavitelného. Stejně jako daně. Nyní zažívají obojí a krvavá válka v Jemenu vyčerpává jejich ekonomiky.

Navíc ve světě vzbuzuje odpor rostoucí počet civilních obětí, za něž je většinou odpovědná Saúdská Arábie, a postup zemí Zálivu jim začíná odcizovat i jejich západní spojence.

Někteří komentátoři mluví o tom, že zejména pro Saúdskou Arábii se válka v Jemenu stává obdobou americké intervence ve Vietnamu v šedesátých letech minulého století - dlouhou válkou, kterou je obtížné, či téměř nemožné vyhrát a pro kterou je těžké získat podporu jak u vlastních obyvatel, tak u zahraničních spojenců. Podobnosti tu jsou. Stejně jako byl Vietnam zástupným konfliktem mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, tak je válka v Jemenu zároveň bojem mezi Saúdskou Arábií a Íránem.

Ideologie mocností je v tomto případě náboženská, Saúdská Arábie tu zastupuje sunnitskou většinovou větev islámu, Írán se zase prezentuje jako představitel menšinových šíitů. Saúdové bojují na straně oficiální vlády Mansúra Hádího, Teherán údajně podporuje hutíjské rebely. A podobnosti s válkou ve Vietnamu si je dobře vědom.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se