V kanceláři Martina Havleny je na zdi mapa světa, která připomíná vánoční stromek. Vydatně je totiž poseta barevnými světýlky upomínajícími na místa, kde všude byznysmen a cestovatel v jedné osobě už byl. Pracovně létá například často do Japonska, Číny nebo na Tchaj-wan, samozřejmě také po Evropě a soukromě na nejrůznější expedice. Jeho koníčkem je vysokohorská turistika, horolezectví a jízda na kole. Jeho první velká cesta se uskutečnila v roce 1992 do jihovýchodní Asie, odkud přivezl poprvé pro české obchody 200 kol. V současné době si nechává na Tchaj-wanu podle návrhů z Česka vyrábět až 130 tisíc kusů kol ročně.

Příští rok v lednu vyjede už na svoji 115. cestu do Asie, tentokrát bude dolaďovat kolekci pro rok 2018. Jak sám přiznává, touhu po dobrodružství měl už jako malý kluk. Když maminka odmítla diskutovat, zda ve třech letech půjde na večeři, nebo zůstane na pískovišti, sbalil se a šel. "Do takového papírového kufříku jsem si dal čisté ponožky a trenýrky, k tomu nářadí na písek, protože jsem byl fanda hloubení tunelů a jam na pískovišti, a rozhodl jsem se, že je čas vyrazit do světa," vzpomíná. V deset večer ho policisté našli na jiném pískovišti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.