Tři čtvrtiny obyvatel EU žijí ve městech. Ta už tak polknou 80 procent veškeré elektřiny a zároveň vytvářejí 80 procent HDP. Aby města byla ekologičtější, efektivnější a zároveň příjemnější a přehlednější pro své obyvatele, vznikají různé projekty na vybudování takzvaného smart či sustainable city. Plány, které se postupně realizují, má i česká metropole Praha. Jak zaznělo minulý týden na diskusi "Smart City: Od vize města budoucnosti ke skutečnosti", kterou v pražském hotelu Marriott pořádal Institut pro veřejnou diskusi ve spolupráci s týdeníkem Ekonom, pro hlavní město je v tuto chvíli klíčové téma energetické soběstačnosti. "Asi 40 procent energií ve městech se spotřebuje v budovách a 32 procent v dopravě. Praha je ve srovnání s dalšími evropskými metropolemi velmi energeticky náročná," uvedl člen představenstva společnosti ČEZ ESCO Petr Štulc.

jarvis_585940d4498e6a4052cc4e5e.jpeg
O smart cities v pražském hotelu Marriott diskutovali (zprava) poradce ČSOB pro energetiku Alois Míka, předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl, ředitel centra pro informatiku, robotiku a kybernetiku ČVUT Vladimír Mařík, pražská primátorka Adriana Krnáčová a Jitka Anderssonová z agentury Ipsos. Setkání moderovala Lucie Hrdličková z vydavatelství Economia.
Foto: Jiří Vyskočil

Ta už mimo jiné dopomohla Praze k "energeticky efektivnímu" Národnímu divadlu, když upravila technologie, aby budova snížila spotřebu energie. Primátorka Adriana Krnáčová naznačila, že Praha podobná opatření nemůže platit sama − rekonstrukci v tomto případě platí ČEZ ESCO a náklady jsou posléze uhrazeny z peněz, které budova po úpravách uspoří za energii.